Był czas na integrację, modlitwę i zabawę. Zakończył się trzeci zjazd seniorów w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie koło Częstochowy organizowany przez organizację charytatywną „Servire” w dniach 10-11 września br.

1 kwietnia 2019 roku stowarzyszenie rozpoczęło realizację projektu pt.: „Senior dla seniora”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Dzięki niemu w 5 parafiach na terenie naszej archidiecezji grupa około 50 seniorów ma codziennie dostarczany ciepły posiłek. O szczegółach mówi Paulina Gradek ze spółki Servire:

Seniorzy spotykają się codziennie na takich około 2-godzinnych spotkaniach, w trakcie których spożywają wspólny posiłek. Zadaniem każdej z tych grup było odnalezienie w swoim gronie osób, które są niemobilne, czy samotne, po to żeby nawiązać kontakt z innymi seniorami. Z tego zadania wywiązali się wyśmienicie.

Z seniorami spotkaliśmy się w „Świętej Puszczy”, gdzie przebywali w ramach trzeciego zjazdu dla seniorów.

Przyjechałam tutaj z 10 paniami, którym dostarczamy obiady. To schorowane osoby i wspólnymi siłami spotykamy się z nimi w domach, dużo rozmawiamy, czy przynosimy zakupy. Bierzemy przykład z Ojca Świętego Franciszka, który powiedział żebyśmy wstali z kanapy i służyli drugiemu człowiekowi – mówi Elżbieta Leśko z parafii św. Stanisława BM.

W ramach zjazdu 10 września seniorzy zwiedzili wystawę „Śladami Jezusa”. O swoich wrażeniach opowiada Grażyna Ungierad z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie:

Przeżyliśmy to bardzo, ponieważ gro z nas nie było w Ziemi Świętej. Ta wystawa pokazała nam dzięki nowej technice, jak to wszystko wygląda. Nie było osoby, która by wyszła bez wielkiego przeżycia. Było bardzo dużo pozytywnych wrażeń.

Seniorzy odwiedzili także częstochowski Teatr im. Adam Mickiewicza podczas spektaklu „Zaczarowany koń”.

Występ był piękny. Cudowne stare piosenki, wyśmienici aktorzy, wszystko bardzo mi się podobało. Myślę, że widzowie byli także zadowoleni – mówi Irena Adamus z parafii św. Melchiora Grodzieckiego.

Pomaganie innym wymaga poświęcenia, jednak sprawia dużo satysfakcji, o czym mówi Maria Plaszczyk z parafii św. Stanisława BM:

Trzeba poświęcić trochę czasu, bo jako wolontariuszki chodzimy także do osób chorych, które leżą w domach. Oni bardzo potrzebują towarzystwa i rozmowy. Mają do nas dużo serca i cieszą się, kiedy przychodzimy. Mimo, że mam rodzinę znajduję na to czas i mam nadzieję, że Pan Bóg nam za to odpłaci.

Projekt „Senior dla seniora” uaktywnia starsze osoby, zachęcając do wyjścia ze swojego domu, by poznać nowe osoby, potrzebujące czasu i towarzystwa.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content