Czy będzie zakaz wstępu do lasu?

Od wielu dni w regionie częstochowskim nie było opadów. Brak deszczu powoduje susze i możliwość występowania pożarów.

Katarzyna Szostak, Specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Złoty Potok, wyjaśnia kiedy możemy spodziewać się zakazu wstępu do lasu:

– Jak wynika z opublikowanej mapy zagrożenia pożarowego mamy najwyższy poziom ryzyka wybuchu pożaru na terenie całego kraju. Na to jaki jest stopień zagrożenia pożarowego wpływa wiele czynników. To nie tylko wilgotność ściółki, ale wilgotność powietrza oraz temperatura. W momencie kiedy przez 5 kolejnych dni będzie wilgotność ściółki poniżej 10%, wtedy też właściwie terytorialny nadleśniczy może ogłosić zakaz wstępu do lasu, ponieważ w tym czasie będzie za sucho. Taki zakaz chroni nie tylko las przed pożarem, ale również wszystkich ludzi przebywających na terenach leśnych.

Niestety nieprawidłowe zachowanie może spowodować zwiększenie problemu z pożarami.

– W lesie i na terenie wśród leśnych nie można używać ognia. Ogniska można palić w miejscach wyznaczonych. Nie można wjeżdżać do lasu samochodem, quadem lub motocyklem. Biwakujmy tylko w miejscach do tego przeznaczonych, czytajmy tablice leśne mogą one informować o zagrożeniach, zagrożeniach pożarowych. Jeżeli widzisz pożar dzwoń na numer 998 lub 112. Jeżeli według Twojej oceny istnieje niebezpieczeństwo dla lasu informuj służby leśne lub policję.

Prognozowane opady deszczu mogą nie wystarczyć, aby poprawiła się sytuacja w lasach pod względem zagrożenia pożarowego. Dlatego ważna jest rozwaga i szczególna ostrożność podczas pobytu w lesie.

KKO

Skip to content