DSCF0128

„Daleko i Blisko” to tytuł wystawy fotografii autorstwa Jacka Kaszyńskiego. W czwartek, 21 kwietnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku nastąpiło jej uroczyste otwarcie.

Jacek Kaszyński, radomszczanin, z wykształcenia fizyk, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, a przede wszystkim znakomity fotograf z zamiłowania. Tak w dużym skrócie można napisać o autorze wystawy. Pierwszy aparat zakupił 34 lata temu, i jak sam przyznaje, to właśnie wtedy zaczęła się jego przygoda z fotografią.

 – Zanim zacznę mówić o swojej pasji fotograficznej to najpierw zacytuję swoją żonę. „Oprócz fotografii nic już nie potrafi” (śmieje się). Zacząłem fotografować od 1983 roku, ale rok wcześniej zakupiłem aparat fotograficzny. Najpierw nabyłem parę książek, żeby od strony teoretycznej przygotować się do robienia zdjęć. Jak już miałem podstawy teoretyczne to zacząłem „pstrykać” – opowiada Jacek Kaszyński.  – Aparat kupiłem dlatego, że po prostu chciałem robić zdjęcia rodzinne. Zawsze miałem takie zacięcie kronikarskie, a zdjęcia są doskonałym uzupełnieniem wszelkich kronik. Zaczęło się od zdjęć do albumu rodzinnego. Dosyć szybko zacząłem też fotografować nasze miasto… – dodaje.

Zdjęcia, które od dzisiaj można podziwiać w radomszczańskiej książnicy są plonem wycieczek autora z ostatnich czterech lat. Pierwsza wystawa jego zdjęć,  pod tym samym tytułem,  miała miejsce w 2012 roku. „Daleko” – bo fotografie pochodzą z dalszych podróży zagranicznych, ale i z odległych zakątków Polski. „Blisko” – dlatego, że niektóre zdjęcia robione były w Radomsku, a nawet pod blokiem, w którym mieszka Kaszyński.

Fakt, że zdjęcia ozdabiają wnętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej szczególnie ucieszył Annę Kosendek, dyrektor biblioteki.

Obok fotografii Jacka Kaszyńskiego nie można przejść spokojnie. Ja mam przyjemność podziwiać te zdjęcia od kilku dni. Myślę, że nie było takiej osoby, która odwiedzając naszą bibliotekę nie zatrzymałaby się i nie popatrzyła – mówi Anna Kosendek.

Podczas wernisażu z minirecitalem wystąpiła Natalia Ćwiek, stypendystka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Wystawę otworzył Artur Werner, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

Mariusz Siemiński

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content