Fot. mykanews.pl

Narodowy program szczepień przeciwko COVID-19 w gminie Mykanów realizowany jest w ośrodku zdrowia z Lubojnie. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia i liczbę chętnych do udziału w programie, stanowi to dla placówek zdrowotnych nie lada wyzwanie.

Chcąc mu sprostać w jak największym stopniu, przychodnia w Lubojnie poczyniła starania, by pozyskać defibrylator – urządzenie niezastąpione w trakcie nagłego zatrzymania krążenia. Pomocna była tutaj gmina Mykanów.

– Nikt nie przewidział pandemii, musimy z tym żyć i podejrzewam, że jeszcze parę lat będziemy się z tym zmagać. Tylko przychodnia w Lubojnie dostała możliwość szczepienie mieszkańców. Pan dr Łukasik wystąpił o defibrylator po to, by zabezpieczyć ewentualne negatywne skutki szczepienia, np. w wyniku uczulenia – mówił Dariusz Pomada, wójt gminy.

Personel przychodni „Nasze zdrowie” w Lubojnie potwierdza, że zainteresowanie w programie szczepień jest bardzo duże, przez co czas oczekiwania na nie jest stosunkowo długi. Biorąc pod uwagę specyfikę grup osób szczepionych w pierwszej kolejności, posiadanie defibrylatora stało się wręcz koniecznością.

– Urządzenie, które otrzymaliśmy od gminy, będzie na pewno wykorzystywane w naszym ośrodku. Będzie przydatne jako zabezpieczenie naszego programu szczepień pacjentów. Oby nikt go nie potrzebował, ale zawsze lepiej być przygotowanym, tym bardziej że teraz będą szczepione osoby w wieku podeszłym z różnymi chorobami towarzyszącymi – tłumaczył Jacek Łukasik kierownik Ośrodka Zdrowia w Lubojnie.

Defibrylator to urządzenie, które oddziałuje na mięsień sercowy impulsami prądu o odpowiednio dużej energii. Jego zadaniem jest przywrócenie sercu regularnej pracy.

BNO

Skip to content