Do 15 czerwca czas na złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r.

Various_grains

Dobiega końca termin na złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. W tym roku wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać bez żadnych sankcji finansowych do 15 czerwca. Ponad 14 mln ha gruntów rolnych objętych jest płatnościami obszarowymi.

Wpłynęło mniej wniosków niż się spodziewano. – Około 43 tys. w skali województwa śląskiego na spodziewanych 47 tys., czyli dużo, ale wiemy z lat poprzednich, że niestety rolnicy czekają na ostatni tydzień i w tym okresie też dużo wniosków spływa. Także spodziewamy się, że jeśli będzie utrzymywane takie tępo, co do ilości będziemy mieli podobną składanych wniosków o wsparcie bezpośrednie do gruntów rolnych – mówi Stanisław Gmitruk, Dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie.

W skali kraju do 10 czerwca ARiMR przyjęła 1,17 mln takich wniosków, w tym 5,9 tys. przez Internet. – Przypomnijmy, że w tym roku termin jest wydłużony o jeden miesiąc. Tak jak każdego roku w jedenastu poprzednich kampaniach termin jest przedłużony o 25 dni roboczych dla tzw. spóźnialskich i w związku z tym ostateczny termin składania wniosków po 15 czerwca upływa 10 lipca, ale za każdy dzień roboczy zwłoki rolnik będzie otrzymywał o 1 proc. należnej kwoty płatności mniej – wyjaśnia Stanisław Gmitruk.

Rolnicy, którzy złożą wnioski w ARiMR do 15 czerwca, mogą liczyć na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości.

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, 11, 12 i 15 czerwca 2015 r. wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach od 7.30 do 20.00, natomiast w sobotę 13.06.2015 r. w godzinach od 7.30 do 15.30.

Krzysztof Rygalik

Skip to content