Do Mokrej zawitają kawaleria i barbarzyńcy

rekonstrukcja_bitwy_pod_mokr_2014_r_41_20151101_1415041696

Tegoroczna Noc Muzeów będzie miała w Mokrej (gm. Miedźno, pow. kłobucki) epokowy charakter. Do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą zawitają „Wołyńska Brygada Kawalerii” oraz „Hasdingowie”. Obie grupy rekonstrukcji historycznych nie bez powodu przybywają w okolice Częstochowy.

W Mokrej znaleziono pozostałości po germańskich osadnikach sprzed prawie dwóch tysięcy lat, którzy ostatecznie nie przetrwali na tych ziemiach. Byli to Wandale, żyjący w naszej okolicy aż do V wieku, gdy Europę Środkową opanowali Słowianie. Jednocześnie Mokra to miejsce stoczonej między Niemcami a Polakami bitwy. 1 września 1939 r. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza powstrzymywała przez cały dzień 4 Dywizję Pancerną gen. Reinhardta, wspieraną przez lotnictwo. Było to jedno z nielicznych polskich zwycięstw w kampanii wrześniowej. Na polu bitwy wojsko niemieckie straciło m.in. do 1200 rannych i poległych oraz kilkadziesiąt czołgów. O zwycięstwie zadecydowało użycie Pociągu Pancernego „Śmiały”.

Grupy rekonstruktorskie zbudują dwa obozowiska. W tym roku muzealnicy decydowali się na większą, plenerową imprezę. – Będą tam po prostu eksponowane różne bronie, ubiory danych grup itd. – mówi o obchodzonej 14 maja Nocy Muzeów Piotr Krysiński z Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą. – Czego możemy się spodziewać? Na pewno po Grupie Historycznej “Wołyńskiej Brygady Kawalerii” będzie to pokaz umundurowania. Panowie będą też mieli konia w oryginalnym siodle ułańskim. Zaaranżowane zostanie również stanowisko strzeleckie z karabinem przeciwpancernym oraz namiot wojskowy.

14 maja o godz. 15.00 rozpoczną się warsztaty tematyczne dla dzieci. O 17.00 będzie miał miejsce pokaz grup rekonstruktorskich. O 19.00 rozpocznie się nocne granie, czyli koncert pięciu zespołów grających blues, rock i reggae.

Krzysztof Rygalik

Źródło: foto. ze strony internetowej Muzeum Kultury Przeworskiej – rekonstrukcja bitwy pod Mokrą w 2014 r.

Skip to content