W Kłomnicach 29 sierpnia odbyły się XXI Dożynki Powiatowe gminy Kłomnice. Wszystko rozpoczęło się od Mszy Świętej o godzinie 13 na błoniach przy hali sportowej. Następnie w programie zaplanowano szereg atrakcji związanych ze Świętem plonów. Za organizacje wydarzenia odpowiedzialni byli Starosta Częstochowski Krzysztof Smela oraz Wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk. Oprócz obchodów dożynkowych uroczystościom towarzyszyło Święto Pszczoły.

Na miejscu pojawiła się Monika Fajer, prezes 28. Okręgu Solidarnej Polski. Tak mówiła o samej inicjatywie i tradycji obchodów:

-Święto plonów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu rolników. Zostałam zaproszona przez Starostę Częstochowskiego Krzysztofa Smelę oraz Wójta Gminy Kłomnice Piotra Juszczyka. Jest mi niezmiernie miło, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu z całą swoją rodziną.Uważam, że powinniśmy przekazywać naszym dzieciom te tradycję.Spotkałam się z wieloma kołami gospodyń wiejskich, z czego jestem bardzo zadowolona.Koła prezentowały swoje wystąpienia. Było pięknie i wesoło. Gospodynie piekły ciasta, robiły różnorodne rzeczy. Dla wszystkich ludzi było to zwieńczenie tej ciężkiej pracy rolników. Ja się bardzo cieszę, gdy mogę z nimi porozmawiać na temat np.: “czego brakuje w gminie?”, “Czy jest coś potrzebne jeszcze w kołach?”, a ludzie do nas dochodzili i włączali się do rozmowy.

Fot. Radio Fiat

Oprócz świętowania z rolnikami można było wspomóc akcję, która korzystnie wpływa na nasz klimat i samopoczucie. W jaki sposób można było się do tego przyczynić?

– W imieniu swoim oraz Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia rozdaliśmy 500 drzewek, dęby i lipy. Wszystkie rozeszły się w 4 godziny. Było bardzo duże zainteresowanie. Wszystko to w ramach akcji Razem sadzimy drzewa. Dzięki temu miałam czas usiąść i porozmawiać ze wszystkimi rolnikami.

Fot. Radio Fiat

Na zakończenie Monika Fajer wraz ze swoją córką składa życzenia.

– Chciałabym złożyć życzenie wszystkim rolnikom. Życzyć dużo zdrowia, aby przyszły rok obfitował w dorodne owoce. Niech Boska opieka otacza ich wszystkich w wykonywaniu codziennych obowiązków, zwłaszcza w dobie pandemii.
– Wszystkiego najlepszego wszystkim polskim rolnikom!

Przez cały dzień na terenie, gdzie odbywały się dożynki można było się zaszczepić przeciwko COVID-19. Święto plonów zakończyło się wieczornym koncertem zespołu DUET GAJDA oraz występem zespołu cygańskiego HITANO.

Skip to content