Święto Dzień Leśnika i Drzewiarza obchodzone jest w Polsce parę razy w roku: 5 kwietnia, 5 maja, w pierwszą niedzielę czerwca oraz 4 października. Leśnicy i drzewiarze stoją na straży bezpieczeństwa i rozwoju lasów, które są przecież niezbędne do życia. Jest to zawód niedoceniany, a tak bardzo ważny.

Zawód leśnika brzmi wspaniale – mieszkanie z dala od zgiełku, chodzenie po lesie, bycie cały czas z naturą. Jednak tak naprawdę to ciężka praca, o szczegółach której mówi Paulina Macherzyńska sekretarz i rzecznik prasowy Nadleśnictwa Kłobuck:

Obowiązki leśnika są bardzo rozległe, czas pracy leśnika niestety często nie ogranicza się do pracy 40 godzin tygodniowo. Jednym z obowiązków jest to organizowanie i nadzorowanie prac związanych z hodowlą lasu. Prac związanych z ochroną zasobów leśnych, a także prowadzenie prac pomiarowych i inwentaryzacyjnych drzewostanie. Prowadzenie prac związanych z pozyskiwaniem surowca drzewnego oraz użytków bocznych. A także zajmuje się szeroko pojętym łowiectwem, a także zagospodarowaniem lasu. Jak wcześniej powiedziałam jego czas pracy nie jest 40 godzin tygodniowo i często ciężko oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Leśnik generalnie ma zadanie służyć ludziom i to właśnie robi.

Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi około 9,5 tys. ha. O ich znaczeniu dla nas wszystkich dodaje:

Świadomość tego jaką rolę spełniają lasy w naszym życiu jest niezwykle ważna. Lasy bowiem dają nie tylko cenny surowiec w postaci drewna, ale również pożytki w postaci jagód czy grzybów. Spełniają wiele funkcji: dają tlen, zapobiegają powodziom, oczyszczają powietrze, magazynują dwutlenek węgla, oferują miejsce odpoczynku czy uprawiania turystyki. Ale również są środowiskiem życia wielu gatunków. Jedna dorosła sosna produkuje tlen niezbędny do życia trzech osób.

Spacer po lesie to świetna rozrywka na świeżym powietrzu, która pozwala nam się dotlenić, podziwiać piękne widoki, zaznajomić z naturą. Kontakt z nią pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i poziom stresu. Dlatego powinniśmy dbać o środowisko i nie zanieczyszczać lasów.

KKO

Skip to content