„Posługa organistów wraz z posługą kapłanów jest najważniejszą i najbardziej widoczną służbą u źródła” – powiedział w homilii bp Andrzej Przybylski podczas Mszy św. sprawowanej we wtorek, 25 czerwca z okazji dnia skupienia organistów i muzyków kościelnych archidiecezji częstochowskiej w kaplicy Archidiecezjalnego Ośrodka Rekolekcyjnego „Święta Puszcza” w Olsztynie.

Biskup zaznaczył, że praca organistów jest niezwykle ważna w posłudze liturgicznej.

– Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważny w Kościele jest śpiew liturgiczny. Ważni są też animatorzy śpiewu, czyli nasi organiści. Dzień skupienia jest okazją do podziękowania im wszystkim za pomoc w modlitwie. Z drugiej strony taki dzień jest bardzo konieczny, aby ta pomoc była jeszcze skuteczniejsza i uduchowiona – mówił bp Przybylski.

Mszę św. koncelebrował ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz archidiecezjalny duszpasterz organistów.

– Organiści mieli okazję do skorzystania z nabożeństwa pokutnego, konferencji dotyczącej literatury organowej oraz kwestii prawnych, które również dotykają świat organistów. Mieli oczywiście okazję wypocząć w ośrodku przy pięknej pogodzie, która nam dopisała oraz możliwość spotkania we własnym gronie i podzielenia się swoimi przeżyciami i refleksjami – powiedział ks. Węgrzyn.

– Posługa organisty ma wznosić myśli ku Panu Bogu poprzez akompaniament liturgiczny. Jest niestety niedoceniona. Czytając historię tej muzyki, możemy zauważyć, że tak niestety było zawsze – zwrócił uwagę ks. Łukasz Połacik z Duszpasterstwa Organistów Archidiecezji Częstochowskiej.

Jednym z uczestników dnia skupienia był Sławomir Żydek, organista w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii oraz basista grupy muzycznej 77 FM. Muzyk zaznaczył, że bycia organistą nie da się rozpatrywać w kategoriach stricte zawodowych.

– Organista to powołanie. Bycie organistą nie jest wyłącznie pracą, mimo że wiąże się to z codziennym obowiązkiem. Jest to przybliżanie tutaj na ziemi rzeczywistości niebieskiej poprzez różne talenty, które otrzymaliśmy. Spotkania takie jak to bardzo ubogacają. Z jednej strony jest to możliwość poszerzania wiedzy praktycznej, a z drugiej to umocnienie duchowe na kolejne miesiące i lata – tłumaczył Sławomir Żydek.

Przy okazji warto zaznaczyć, że Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej działające przy Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie zachęca do podjęcia nauki i zdobycia dyplomu organisty. Szczegóły na stronie wit-czestochowa.pl.

BNO

Skip to content