Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to czas, który obfituje w wiele zwyczajów. Jednym z nich jest zwyczaj święcenia owsa na pamiątkę kamienowania św. Szczepana – męczennika, patrona kamieniarzy, chorych, opętanych, umierających, a nawet koni.

Osobę św. Szczepana przybliża proboszcz parafii św. Walentego w Konopiskach, ks. Sławomir Kaczmarek:

Śmierć świętego Szczepana dotknęła go za jego wiarę, wierność Chrystusowi i głoszoną Prawdę. Jego osoba ma wiele wspólnego z Chrystusem, bo jak Chrystus został odrzucony przez swoich, tak samo i św. Szczepan został ukamienowany przez swój naród. Ludzie woleli tę Prawdę ukamienować, niż ją przyjąć. To znak ludzkiej zawiści i niechęci do Prawdy, którą przyniósł nasz Pan, Jezus Chrystus.

26 grudnia rolnicy święcą ziarna wiosennego zboża, które zasieją na topniejących od śniegu polach. W dzisiejszych czasach zwyczaj ten kultywowany jest głównie na wsiach. Jedną z parafii, w której kapłan święcił owies tego dnia po Mszy św. jest parafia św. Walentego w Konopiskach.

Podczas homilii został odczytany list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Zgodnie z tradycją, w drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia swoją wędrówkę rozpoczynają kolędnicy. Nie zabrakło ich również w Konopiskach. Czas kolędowania potrwa do 2 lutego, kiedy w Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego.

KF

Skip to content