Każdego roku w Polsce diagnozuje się u dzieci ponad 1000 przypadków zachorowań na nowotwory. Najczęściej występującymi są m.in. guzy mózgu, chłoniaki, mięsaki oraz białaczka. O potrzebie odpowiedniego dostępu do leczenia, problemach i wyzwaniach, z jakimi mierzą się mali pacjenci onkologiczni wraz z najbliższymi przypomina się szczególnie 15 lutego, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi.
Inicjatywa utworzona została przez Childhood Cancer International – największą na świecie sieć wsparcia dla dotkniętych chorobą, która zrzesza 188 organizacji rodzicielskich w 93 krajach na 5 kontynentach.
Nowotwory stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Dlaczego jednak dochodzi do tworzenia się tej choroby, nawet w ciele małych dzieci? Na to pytanie odpowiada onkolog dr n. med. Barbara Huras:
– Nowotwory są takim rodzajem choroby, który rozwija się z prawidłowych tkanek wskutek różnych czynników uszkadzających komórki danej tkanki np. nabłonka drzewa oskrzelowego. Uszkodzenia dzieją się na początku w samym sercu komórki, czyli materiale DNA. Dopóki komórka ta jest rozpoznawana przez nasz system immunologiczny, naprawiana bądź też usuwana to w organizmie jest właściwa kontrola. Problem pojawia się wtedy, jeśli komórka nabierze samodzielności.
Choć leczenie nowotworów jest dziś możliwe, stanowi proces długotrwały i bardzo kosztowny. Tak też się stało w przypadku 7-letniej Agaty Kuberskiej, która przeszła w San Diego protonoterapię. Przypomnijmy, że zbiórka na leczenie dziewczynki prowadzona jest m.in. na portalu siepomaga.pl.
Nowotwory nazywane są plagą XXI wieku. W przypadku dzieci – często przybierają agresywną formę. Ważne więc, aby promować profilaktykę poprzez utrwalanie wśród najmłodszych prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Rodzice powinni też pamiętać o ograniczeniu czynników ryzyka zachorowalności, wśród których wymieniana jest m.in. otyłość:
– Widzimy jak przyrasta ilość osób z nadwagą oraz otyłością, także wśród dzieci i młodzieży. To jest właśnie efekt niewłaściwego stylu życia, rodzaju diety oraz braku aktywności fizycznej. Tkanka tłuszczowa również jest miejscem, gdzie dochodzi do większej syntezy różnego rodzaju związków hormonalnych, które są przyczyną wcześniejszego rozwoju wielu nowotworów.
Wydaje się, że świadomość na temat profilaktyki, a także objawów chorób nowotworowych u dzieci jest coraz większa, część osób nadal bagatelizuje problem – w tym niepokojące objawy. Ważna jest więc obserwacja ciała, podczas której warto zwrócić uwagę na przebarwienia skóry, pieprzyki czy też inne znaki szczególne.
W przypadku nowotworów krwi, gdy leczenie nie przynosi efektów, często jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie dziecku krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego. To, jak ważni są potencjalni dawcy szpiku, pokazują statystyki.
Przypomnijmy: Jako potencjalny dawca szpiku może zarejestrować się każda zdrowa osoba pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, której wskaźnik BMI nie przekracza 40.
ABK