W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród przyznanych w gminnym etapie konkursu „Ekologiczna Zagroda 2021”, organizowanego przez częstochowskie Starostwo. Rywalizacja miała na celu propagowanie zasad dobrej praktyki rolniczej oraz upowszechnianie celów produkcji rolniczej metodami ekologicznymi.

Skierowana była zarówno do gospodarstw typowo rolniczych, jak i zagród osób mieszkających na terenach wiejskich, ale nie trudniących się zawodowo hodowlą czy uprawą.

– W tym konkursie ważne są kryteria związane z ekologią, takie jak zarządzanie odpadami, usuwanie eternitu, gospodarowanie wodą, czyli gromadzenie deszczówki i wykorzystywanie jej do podlewania trawników i ogródków. Punktowaliśmy również inne elementy, takie jak estetyka i utrzymanie gospodarstwa – mówił Adam Wochal, radny Powiatu Częstochowskiego.

Najwyższe uznanie w oczach członków komisji oceniającej zagrody z terenu gminy Mykanów uzyskała zagroda Państwa Alicji i Michała Kwapiszów z Borowna. Jak sami mówią, na obecne efekty pracują od lat.

– W 2011 roku podjęliśmy decyzję o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków, a w 2014 roku – o prowadzeniu gospodarki pasiecznej. W 2017 założyliśmy plantację malin, a w 2020 – instalację fotowoltaiczną. Trwa to wszystko dekadę i ciągle coś się zmienia – powiedział Michał Kwapisz, właściciel jednego ze zwycięskich zagród.

Wszyscy zdobywcy pierwszych miejsc w gminnych konkursach zgłaszani zostali do rywalizacji na szczeblu powiatowym. Dla zwycięzców ufundowano nagrody o łącznej wartości 15 tys. zł.

BNO

Skip to content