Finał konkursu “Jestem bezpieczny”/fot. Radio Fiat

Poznaliśmy laureatów III Powiatowego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny”. Najlepszą w zakresie prawidłowego reagowania w sytuacjach zagrażających życiu człowieka okazała się Szkoła Podstawowa z Łojek. W tym roku do udziału w edukacyjnej inicjatywie zgłosiło się 81 uczestników z 27 placówek powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, pszczyńskiego, a także z samej Częstochowy.

Organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki, a także Gmina Mstów. Jak podkreśla wójt gminy Tomasz Gęsiarz: Tworzenie tego typu konkursów jest istotne zarówno w procesie wychowywania młodego człowieka, jak i podnoszeniu świadomości bezpieczeństwa w całym społeczeństwie:

– Poziom był bardzo wyskoki. Taki konkurs to również nauka dla nas, abyśmy pamiętali o zachowaniu pewnych zasad ostrożności, a także potrafili doceniać pracę służb ratowniczych czy mundurowych. Mogę już zdradzić, że przyszłoroczna edycja konkursu będzie miała rangę wojewódzką.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8. W tym roku do udziału w edukacyjnej inicjatywie zgłosiło się 81 uczestników z 27 szkół. Celem było sprawdzenie wiedzy dotyczącej rozpoznawania zagrożeń i skutecznego reagowania na wszelkie niebezpieczeństwa – mówi koordynatorka konkursu Justyna Klimczak:

– Generalnie zagadnienia dotyczyły pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również szeroko pojętego bezpieczeństwa. Pytania dotyczyły także ruchu drogowego, bezpieczeństwa zachowania na drodze czy rozpoznawania znaków drogowych. Chcemy kształtować wśród młodzieży prawidłowe postawy.

O swoich wrażeniach dotyczących udziału w konkursie mówi Kacper ze Szkoły Podstawowej w Kucharach:

– Taka wiedza o bezpieczeństwie czy pierwszej pomocy przydaje się na co dzień. Brałem udział w różnych konkursach i stwierdziłem, że spróbuję swoich sił również tutaj. Udało się zdobyć nagrody, z czego bardzo się cieszę.

Swój udział w konkursie podsumowuje również Patryk, uczeń Szkoły Podstawowej w Kuśmierkach:

– W pierwszym teście większość pytań była prosta. Trochę trudniej było już podczas pisania drugiego testu. Wiedzę potrzebną w konkursie pozyskiwaliśmy głównie z internetu. Pani wysłała nam 43 strony materiał. Ja dodatkowo ćwiczyłem poprzez robienie różnych testów umieszczonych w sieci.

Upominek za udział w konkursie otrzymał każdy uczestnik, choć dla najlepszych grup przygotowano specjalne wyróżnienia. – Nagrody to jednak dodatek, ponieważ największą wartość stanowi wiedza – mówi mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie, przewodniczący jury konkursu:

– Praktycznie wszyscy są tutaj zwycięzcami, ponieważ wykazali się ogromną wiedzą. Konkurs zgromadził aż 27 szkół i to stanowi sukces. Cieszymy się, że młodzież chętna jest wiedzy – szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.

III Powiatowy Konkurs Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny” został objęty honorowym patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Inicjatywę wspierała również poseł do Sejmu RP Lidia Burzyńska. Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl. objęły wydarzenie patronatem medialnym.

ABK

Skip to content