Gdzie spędzić ferie?

foto zima w gorach

Pierwsze dwa tygodnie lutego młodzi mieszkańcy Częstochowy spędzą na feriach zimowych. Czy wybiorą wypoczynek przed komputerem, czy w gronie znajomych, czy jednak postanowią wyjechać i zwiedzać – to zależy od nich. Działający przez cały rok częstochowski Oddział Regionalny PTTK przygotował szereg przedsięwzięć przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży również na tegoroczne ferie.

– Pierwsza impreza odbędzie się w sobotę, 31 stycznia. Będzie to marsz na orientację “Zimno 2015”. Potem codziennie praktycznie będą imprezy turystyczne o różnym charakterze. Będą to piesze wycieczki po Jurze, będą to również wycieczki krajoznawcze. Każdy się może zgłosić. Jeżeli chodzi o wycieczki autokarowe, mamy miejsca limitowane – zapowiada Lech Tota, prezes OR PTTK. Harmonogram wycieczek jest zróżnicowany. Zaplanowano cztery w najbliższe okolice Częstochowy, po dwie w każdym tygodniu ferii, oraz dalsze wyprawy.

W Gliwicach obejrzeć będzie można Radiostację Gliwicką, obecnie obiekt muzealny, i Palmiarnia, gdzie pokazywane są nie tylko okazy flory, ale również zbiory akwarystyczne. Przewidziano wyprawę do dawnego Księstwa Siewierskiego, gdzie zwiedzić można zamek z podziemiami w Będzinie oraz zamek w Siewierzu. Odbędzie się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, a także dwie wycieczki szlakiem zabytków techniki – do Mysłowic (do Centralnego Muzeum Pożarnictwa oraz do Muzeum Energetyki w Łaziskach) i szlakiem podziemnych kopalni węgla kamiennego “Guido” w Zabrzu.

Wśród innych kierunków wyjazdów należy wymienić Kraków i Bielko-Białą oraz kopalnie soli w Bochni i Wieliczce. Więcej szczegółów na stronie internetowej częstochowskiego OR PTTK, pod adresem: pttkreg¬czwa@op.pl lub pod numerem telefonu: 34 324-21-20 (w dni robocze w godz. 13:30–18:00).

K. R.