„Golgota Wschodu” w Żarkach. Odsłonięcie i poświęcenie pomnika

Mieszkańcy Żarek ufundowali pomnik poświęcony pamięci “Golgoty Wschodu”. Pieniądze pochodziły z dobrowolnej daniny. W niedzielę 11 lipca pomnik został odsłonięty i poświęcony.

Całe wydarzenie zbiegło się z z rocznicą krwawej niedzieli na Wołyniu. Pamięć o ofiarach tej tragedii jest niezwykle ważna, dlatego właśnie postanowiono ufundować pomnik. Inicjatorami budowy pomnika są Henryk Szpak, Mariusz Pompa, Małgorzata Mianowska-Stencel. Jak mówi Zdzisław Sowiński, taki sposób wyrażenia pamięci jest szczególnie potrzebny:

– Taki sposób zachowania pamięci jest niezwykle ważny. Musimy pamiętać o tym, że pewne pokolenia odchodzą od nas już na zawsze. Jeżeli nie będzie materialnych śladów tego co się wydarzyło, to będziemy bardziej ubodzy. Świat jest w tej chwili bardzo zwariowany. Te sprawy patriotyczne i ojczyźniane próbuje się zepchnąć na daleki plan.

Wewnątrz pomnika została umieszczona ziemia z “Golgoty Wschodu”. Pochodzi ona m.in. z Katynia, Smoleńska czy Charkowa. Została przywieziona przez Henryka Szpaka, uczestnika „Rajdu Katyńskiego”, który opisuje jak wygląda patriotyzm na terenach wschodnich:

– Byłem trzykrotnie na „Rajdzie Katyńskim”, bo sam nie byłem w stanie do tych wszystkich miejsc dotrzeć, a rajd to umożliwia i dociera do Polonii na wschodzie. Są to miejsca zapominane, a nasza obecność umacnia ludzi w tym, że Polska wciąż pamięta. My, Polacy, powinniśmy się uczyć od Polonii dbania o polskie sprawy.

W wydarzeniu uczestniczyła również m.in. Małgorzata Mianowska-Stencel, której dziadek został zamordowany w Rosji. Dzieli się swoimi przemyśleniami na temat inicjatywy budowy pomnika:

– Uważam, że w całej tej inwestycji najważniejsza jest pamięć, ponieważ dzięki tym osobom żyjemy w kraju bez wojny. Chciałabym, żeby młode pokolenie, które nastąpi po nas pamiętało i czciło.

Uroczystości związane z oddaniem i poświęceniem pomnika odbyły się o godz. 12.30. Wcześniej, o godz. 11.30, odprawiono Mszę św w kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Po Eucharystii, wierni wraz z orkiestrą przeszli na cmentarz, na którym dokonano odsłonięcia pomnika. Uczestnicy mogli również zobaczyć patriotyczny występ przygotowany przez absolwentów lokalnej szkoły podstawowej.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content