Góra Chełm w Hutkach-Kankach zamknięta dla turystów

W związku z zagrożeniem związanym z fazą rozpadu lasu bukowego, będącego przedmiotem ochrony rezerwatowej, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz wprowadził czasowy zakaz wstępu do lasu na terenie rezerwatu Góry Chełm. Zakaz obowiązuje do 15 czerwca 2017 roku.
„Starodrzew bukowy będący przedmiotem ochrony rezerwatowej znajduje się w fazie rozpadu. Spadające konary, gałęzie i łamiące się drzewa stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa powszechnego. Wejście na szlak grozi śmiercią lub kalectwem” – czytamy w uzasadnieniu Nadleśnictwa Siewierz. Wstęp do lasu obowiązuje w Leśnictwie Mitręga w oddziale 19, który swoim zasięgiem obejmuje rezerwat Góry Chełm. Obwieszczenie sporządzono na podstawie art. 26 pkt. 3.1, ustawy z dnia 28 września 1991 r. – ustawy o lasach (Dz. U. 2015.2100 tekst jednolity z dnia 2015.12.10) oraz §22 i §23 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe.
Hutki-Kanki to jedno z najmniejszych sołectw Gminy Łazy, które wyróżnia się niebagatelną przyrodą. To tutaj znajduje się Góra Chełm (440 m n.p.m.), wokół której 1957 roku powstał rezerwat przyrody. Teren obejmuje ponad 12 ha, na którym dominują buki, jodły, świerki, klony i jawory, a wokół wzgórza rośnie bór sosnowy. Wśród bujnego drzewostanu kryją się ostańce, których na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie brakuje. Tutaj jednak na Górze Chełm stanowią one wapienny dodatek do bujnej zieleni. Gwiazdami tego terenu jest ponad 220 gatunków roślin, wśród których 20 podlega ścisłej ochronie, a 8 częściowej. Górę Chełm porastają: paprotka zwyczajna, śnieżyczka przebiśnieg, storczyki, widłak goździsty, lilia złotogłów i wiele innych unikatowych roślin. Niebagatelna flora idzie w parze z bogatą fauną. Można tu spotkać lisy, sarny czy jaszczurki oraz bardzo dużo gatunków ptactwa. Przez Górę Chełm prowadzi pieszy zielony Szlak Tysiąclecia oraz trasa rowerowa. Istnieje całkowity zakaz poruszania się konno i motocyklami, nie wolno też biwakować i wprowadzać psów.

źródło: www.lazy.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content