Granty sołeckie i tarcza 4.0 dla gmin radomszczańskich

6 lipca w budynku gminy Ładzice odbyło się wręczenie grantów sołeckich dla poszczególnych gmin regionu radomszczańskiego. Pieniądze wspomogą gminy w lokalnych inwestycjach.

– W Ładzicach gościliśmy pana Marszałka seniora Antoniego Macierewicza i pana wicemarszałka Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi pana Zbigniewa Ziębę, który przywiózł granty sołeckie dla 27 sołect z terenu ziemi radomszczańskiej, powiatu radomszczańskiego. Taki grant to kwota 10000 zł, a więc te sołectwa, które granty zdobyły, będą mogły sobie przeznaczyć je na różnego rodzaju inwestycje, głównie rekreacyjne, albo na zagospodarowani, wyremontowanie niektórych takich siedzib użyteczności publicznej na terenie swoich sołectw, czy to świetlic ludowych, środowiskowych, zrobienie placu zabaw, bo też wiele sołectw na to przeznacza pieniądze, czy też takie strefy rekreacyjnej, sportowo-rekreacyjnej dla dorosłych – stwierdziła poseł Milczanowska.

Wsparcie, jakie otrzymały gminy, pochodzi z funduszu marszałkowskiego. Podobne dofinansowanie w postaci grantów gminy otrzymują już od kilku lat. Jak stwierdziła poseł Anna Milczanowska, te pieniądze są w wielu wypadkach dla mieszkańców na wyciągnięcie ręki.

– 2 lata temu w roku 2018 trafiały one do trzech sołectw na terenie gminy. W tym roku jeżeli chodzi o powiat radomszczański, to były takie gminy, gdzie rzeczywiście trafiły do 3 sołectw, ale były gminy, gdzie trafiły do dwóch albo do jednego sołectwa. To wszystko też zależy od tego jak dane sołectwo jest zaangażowane w życie społeczne na terenie wsi której się znajduje i taką pulę pieniędzy rzeczywiście Urząd Marszałkowski w Łodzi posiada i stąd te pieniądze – powiedziała Anna Milczanowska. One są bardzo blisko obywateli, mieszkańców danej miejscowości i to oni głównie z sołtysem jest głównie jest sołtysem czy to panią sołtys – teraz mamy bardzo wiele kobiet, które są sołtysami, z czego się bardzo cieszę – i to głównie społeczność danego sołectwa decyduje, jak te pieniądze spożytkuje – dodała.

Gmina Ładzice otrzymała dodatkowo pomoc rządową w ramach tarczy antykryzysowej 4.0.

– Panu wójtowi gminy Ładzice, który był gospodarzem tego spotkania wręczyliśmy symboliczny czek z funduszu inwestycji samorządowych czyli z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od pana premiera Mateusza Morawieckiego w kwocie 575 tys. zł na inwestycje lokalne albo na wkład własny do inwestycji, na które gmina stara się o pieniądze zewnętrzne, pieniądze unijne, pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego, pieniądze rządowe na przykład na fundusz dróg samorządowych. Głównie to wsparcie powstało z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy, aby pomóc wszystkim samorządom w Polsce, bo to wszystkie samorządy otrzymują tego typu wsparcie w związku z pandemią koronawirusa i które utraciły wpływy do budżetów swoich gmin. Bo mniejsze podatki przez miesiąc albo trzy mogły do gmin wpływać, ponieważ jak wiemy zatrzymała się trochę produkcja, stanęli przedsiębiorcy – powiedziała Anna Milczanowska. – W związku z tym dla tych przedsiębiorców ulgi były wprowadzone i pieniądze z tytułu podatków PIT lub CIT dzielone centralnie mogły do gmin nie wpłynąć w takiej ilości, jak sobie gminy zakładały, tworząc budżet na rok 2020 – stwierdziła polityk.

Gminy w postaci grantów otrzymały w sumie ponad 200 tys. zł.

KG
foto: https://www.facebook.com/anna.milczanowska/

Poseł Anna Milczanowska i wójt gminy Ładzice; fot.: https://www.facebook.com/anna.milczanowska/
Wręczenie grantów dla sołectw rejonu radomszczańskiego; fot: https://www.facebook.com/anna.milczanowska/
Wręczenie grantów dla sołectw rejonu radomszczańskiego; fot: https://www.facebook.com/anna.milczanowska/
Skip to content