W niedzielę (11 września) w Złotym Potoku już po raz drugi podczas Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej uczczono pamięć poległych we wrześniu 1939 r. Termin wydarzenia nawiązuje do oficjalnej daty corocznego święta pułkowego obchodzonego w Częstochowie w latach 1921-1939. Niedzielne obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie odsłonięto odnowioną mogiłę żołnierzy 7 Dywizji Piechoty.

O szczegółach mówi Edward Moskalik – Wójt Gminy Janów:

Spoczywają tutaj żołnierze, którzy walczyli na ziemi janowskiej. Udało nam się pozyskać środki na odnowienie mogiły, która została wybudowana tuż po wojnie. Dziś jest ona już w pełni gotowa i będziemy ją odsłaniać.

Podczas uroczystości upamiętniających żołnierzy obecny był poseł na sejm RP Mariusz Trepka. W rozmowie z Radiem Fiat podkreślił jak ważne jest odnawianie mogił takich jak ta, w Złotym Potoku:

Takie miejsca jak to, które jest w Złotym Potoku, są bardzo ważne dla nas, ale również dla następnych pokoleń. Leżą tutaj obrońcy naszej Ojczyzny, którzy zginęli w 1939 roku. Te odnowione mogiły świadczą o tym, że my o tym pamiętamy i następne pokolenia też będą o tym pamiętać.

Mogiła znajdująca się na cmentarzu należącym do parafii św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku ma szczególne znaczenie dla mieszkańców. Ks. Ryszard Marciniak, proboszcz tamtejszej parafii, wspomina momenty, które doskonale ukazywały ten fakt:

Jak ja tu objąłem probostwo, to zawsze widziałem w tym miejscu dzieci i młodzież. To oni dbali o te groby, przynosili kwiaty. To było bardzo piękne i budujące. Teraz to miejsce tak pięknie wygląda, przyciąga wzrok i zainteresowanie tych, którzy o historii czegoś więcej chcą się dowiedzieć.

Rozpoczęte na cmentarzu obchody przeniosły się do Pałacu Raczyńskich, gdzie odbyła się konferencja popularnonaukowa. O niej oraz o tym, co jeszcze czekało na uczestników wydarzenia mówi Adam Kurus z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:

Konferencja w Pałacu Raczyńskich poświęcona będzie właśnie 7 Dywizji. Zostanie wyjaśnione wiele ciekawych rzeczy, tajemnic historycznych. Na koniec będzie można zwiedzać wystawę, która znajduje się w Muzeum Regionalnym w Złotym Potoku. Warto tam zajrzeć, bo mamy tam wiele ciekawych, unikatowych eksponatów i różni się od tej z poprzednich lat.

Tegorocznym obchodom towarzyszył również II Zjazd Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty, który gromadzi kilkadziesiąt osób z rodzin żołnierzy niemal wszystkich pułków i oddziałów dywizji. Wydarzenia takie jak niedzielne w Złotym Potoku potwierdzają jak ważna i nieustannie żywa jest historia tej jednostki Wojska Polskiego.

Galeria: fot. Radio Fiat

II Święto Pułkowe 7 Pułku Artylerii Lekkiej

Skip to content