W niedzielę 11 września w Złotym Potoku odbędą się obchody II Święta Pułkowego 7 Pułku Artylerii Lekkiej połączone z II Zjazdem Rodzin Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:30 na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty poległych w walkach we wrześniu 1939 roku.
Więcej o wydarzeniu mówi Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:
– Uroczystość będzie miała miejsce przy kwaterze wojennej, która jest w końcowej fazie remontu. Tam też odbędzie się apel pamięci złożymy kwiaty i zapalimy znicze. Towarzyszyć tym wydarzeniom będą także członkowie rodzin, żołnierze 7 Dywizji ze wszystkich pułków i jednostek tej dywizji przede wszystkim walczących w 1939 roku.
O godz. 17:00 w Pałacu Raczyńskich w Złotym Potoku odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona walkom 7 Dywizji Piechoty w rejonie Częstochowy:
– Będzie omówiony jej szlak bojowy, będą przedstawione ważniejsze miejsca pamięci czy też mogiły, a także zwłaszcza w rejonie Janowa – Złotego Potoku. Będą także inne atrakcje, które spodobają się uczestnikom.
Po konferencji przewidziane jest zwiedzanie wystawy w Muzeum w Złotym Potoku poświęconej 7 Dywizji, której tytuł brzmi „Na wrześniowym szlaku 7 Dywizji Piechoty – Bitwa pod Janowem 1939”:
– Inauguracja tej wystawy, która tak naprawdę istnieje już od dwóch lat. Miała miejsce we wrześniu 2020 roku, kiedy to odbyły się obchody związane z otwarciem tej wystawy, której trzonem tak naprawdę są srebrne gwoździe ze sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej odnalezione w maju 2020 roku. I te gwoździe zostały sercem wystawy i z tego powodu Święto Pułkowe obchodzimy tam w Złotym Potoku, choć tak naprawdę ta jednostka stacjonowała w Częstochowie w okresie międzywojennym.
Termin wydarzenia nawiązuje do oficjalnej daty corocznego święta pułkowego obchodzonego w Częstochowie w latach 1921-1939, na pamiątkę udziału 7 Pułku Artylerii Polowej (nazwa jednostki obowiązująca do 1931 roku) w słynnym polskim rajdzie pancerno-motorowym na Kowel, przeprowadzonym w czasie wojny polsko-bolszewickiej.