Interaktywne przejścia dla pieszych w Olsztynie

Urząd Miasta i Gminy Olsztyn zamierza zbudować interaktywne przejścia dla pieszych. Został ogłoszony przetarg na budowę, która w tym roku ma zakończyć ów projekt. Przejście dla pieszych ma pojawić się m.in. przy Szkole Podstawowej w Olsztynie.

Jak będzie działać przejście, wyjaśnia burmistrz gminy i miasta Olsztyn Tomasz Kucharski:

My przygotowujemy się w tej chwili do budowy interaktywnego przejścia dla pieszych. Będzie to drugie takie przejście na terenie naszej gminy. Ta interaktywność polega przede wszystkim na tym, że z chwilą kiedy pieszy zbliża się do pasów włączają się sygnały świetlne, są to takie lampy zamontowane w słupach stojących bezpośrednio przy pasach. Pasy te są oświetlone specjalnym dedykowanym dla tych pasów oświetleniem.

Pierwsze takie przejście dla pieszych gmina już jakiś czas temu zbudowała na terenie, gdzie łączą się dwie ścieżki rowerowe pod Górą Biakło w rejonie św. Puszczy i ul. Kühna.

Drugie takie przejście dla pieszych chcemy zrealizować pod Szkołą Podstawową w Olsztynie i byłaby to inwestycja wspólna z Powiatowym Zarządem Dróg w Częstochowie. A kolejne takie dedykowane oświetlone pasy powstaną w Olsztynie jeszcze w tym roku, pierwszym półroczu przy piekarni w Olsztynie, to jest skrzyżowanie ul. Żwirki i Wigury i ul. Sobieskiego. Powstaną pasy przez Sobieskiego i powstaną pasy prowadzące właśnie do piekarni przez ul. Żwirku i Wigury. – dodaje burmistrz.

Przy okazji budowy nowego przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej, zmieniona zostanie też organizacja ruchu. Ulica Szkolna będzie ulicą jednokierunkową, powstaną także barierki zabezpieczające przy wyjściu ze żłobka.

KKO

Skip to content