Epidemia koronawirusa realnie zagraża gospodarce – powiedział Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Straty notują zarówno średnie i małe przedsiębiorstwa oraz duże spółki skarbu państwa.

– Gospodarka jest systemem naczyń połączonych – jeśli jedna branża ma problemy, to natychmiast pociąga to za sobą problemy kolejnych. Wiele firm dzisiaj nie działa, pobór energii jest mniejszy, a na tym tracą zarówno spółki energetyczne, jak i górnictwo. Mówię o tym, żeby pokazać, że jest to łańcuch wzajemnych powiązań.

W trudnej sytuacji są między innymi PLL LOT, PKP czy państwowe spółki paliwowe, jak Orlen i Lotos. Minister Jacek Sasin podkreślił, że jego resort monitoruje sytuację w tych firmach i zapowiedział, że specjalne rozwiązania dotyczące ich wspierania znajdą się w rządowej ustawie antykryzysowej.

– Jest to niezwykle ważne, ponieważ gdy będziemy wychodzić z problemów, z którymi dzisiaj się mierzymy, rola dużych przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa będzie bardzo duża. My musimy myśleć o dużych inwestycjach i dużych pieniądzach, które rozruszają gospodarkę, dlatego te duże przedsiębiorstwa są naprawdę potrzebne.

Minister aktywów państwowych pytany o szacunki strat w gospodarce i poszczególnych jej branżach powiedział, że w tej chwili trudno to oszacować, ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa walka z epidemią. Minister Jacek Sasin dodał jednak, że takie branże, jak transport, gastronomia, handel czy usługi obecnie są praktycznie zamrożone. Dlatego też – jak mówił Jacek Sasin – tak ważny jest opracowany przez rząd pakiet rozwiązań w ramach “tarczy antykryzysowej”.

Specjalna ustawa przewiduje między innymi odroczenie płatności dla firm, mikropożyczki a także zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące dla samozatrudnionych. Rząd na wsparcie dla gospodarki chce przeznaczyć około 212 miliardów złotych.

W południe rządowe propozycje będą omawiane na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W spotkaniu wezmą też udział liderzy ugrupowań parlamentarnych.

Źródło: IAR

Fot.: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content