Jazda po lesie? Zdecydowanie nie

Hałasują, płoszą zwierzęta i niszczą runo leśne – niektórzy właściciele quadów oraz motocykli crossowych ignorują zasady odpowiedzialnego poruszania się, organizując nielegalne wyścigi na terenie lasów oraz szlaków turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W celu ograniczenia tego typu sytuacji, funkcjonariusze myszkowskiej policji podjęli specjalne działania.

Wspólne patrole dzielnicowego asp. sztab. Marcina Pędoły oraz funkcjonariuszy straży leśnej i parków krajobrazowych pojawiły się m.in. na wybranych terenach w Trzebniowie, Gorzkowie, czy też Ludwinowie. Podobne działania mają być też przeprowadzone w najbliższym czasie – mówi asp. sztab. Barbara Poznańska z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie:

– Nieodpowiedzialni kierowcy crossów i quadów potrafią uprzykrzyć rodzinne spacery i wycieczki rowerowe. Zwłaszcza o tej porze roku zdarza się, że mimo zakazów, wjeżdżają do lasów i nie bacząc na spacerujących tam turystów, ścigają się albo testują swoje pojazdy na naturalnych przeszkodach. Dlatego też policjanci przeprowadzili kolejną już w tym roku akcję. Celem było oddziaływanie prewencyjne i niedopuszczenie do naruszeń prawa. Wspólne działania ukierunkowane były również na zapobieganie dewastacji cennych przyrodniczo miejsc i infrastruktury turystycznej. Patrol zwracał także uwagę na sprawców najczęściej popełnianych wykroczeń, polegających m.in. na złamaniu zakazu wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, kradzieży drewna oraz braku ostrożności przy sprawowaniu opieki nad zwierzętami.

Działania, których celem jest zwalczanie nieodpowiedzialnego zachowania kierowców quadów oraz motorów crossowych mają rozszerzyć się także poza region myszkowski. Choć w Częstochowie działania celowe dotyczące wjazdów na tereny leśne na razie nie są prowadzone, funkcjonariusze patrolują lasy z dużą uwagą. Szczegóły przedstawia mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji:

– Na bieżąco reagujemy na tego typu sytuacje. Zgłoszenia napływają zarówno od osób indywidualnych, jak i przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa. Przypominam, że wjazd pojazdami silnikowymi do lasu jest zabroniony. Po terenach leśnych można poruszać się pojazdami silnikowymi tylko w miejscach, gdzie występuje droga publiczna. W patrolach biorą również udział jeźdźcy konni.

Zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń każdy, kto bez zgody właściciela wjeżdża na teren jego lasu, bądź też pozostawia pojazd w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Wszelkie tego typu incydenty zgłaszać można poprzez numer alarmowy 112.

ABK

Skip to content