Pod wpływem marihuany śmiertelnie potrącił kobietę. Grozi mu 12 lat więzienia

Prokuratura Rejonowa w Zawierciu skierowała do Sądu Rejonowego w Zawierciu akt oskarżenia przeciwko 22-letniemu Damianowi R., dotyczący spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem marihuany.

W toku śledztwa ustalono, że 22 grudnia 2018 roku około godz. 22.30 Damian R. jechał samochodem osobowym marki Opel Signum ulicą Paderewskiego w Zawierciu. Zbliżając się do oznaczonego i oświetlonego przejścia dla pieszych, znajdującego się na wysokości skrzyżowania z ulicą Okólną, nie zauważył 49-letniej kobiety, która prawidłowo przechodziła przez ulicę. W wyniku tego kierujący potrącił pieszą, która doznała rozległych obrażeń ciała, skutkujących jej zgonem na miejscu zdarzenia.

Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że sprawca wypadku był trzeźwy. Bezpośrednio po zdarzeniu od Damiana R. pobrano krew, celem przeprowadzenia badań toksykologicznych. Na podstawie opinii biegłego z zakresu toksykologii ustalono, że w chwili zdarzenia Damian R. znajdował się pod wpływem marihuany.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie szczególnej ostrożności i nienależyte obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego samochodem marki Opel Signum. Ponadto biegły stwierdził, że poruszał się on z prędkością około 112 km/godz., znacznie przekraczając prędkość dopuszczalną na tym odcinku drogi, wynoszącą 60 km/godz.

W śledztwie prokurator przedstawił Damianowi R. zarzut spowodowania pod wpływem środka odurzającego śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Damian R. przyznał się do przestępstwa spowodowania wypadku drogowego i wyjaśnił, że pokrzywdzona nie przechodziła przez przejście dla pieszych. Ponadto oświadczył, że w dniu zdarzenia nie zażywał środków odurzających.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Zawierciu zastosował wobec Damiana R. tymczasowe aresztowanie. Na skutek złożonego zażalenia Sąd Okręgowy w Częstochowie zastrzegł, że tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe po wpłacie kwoty 20 000 zł. Damian R. został zwolniony po wpłaceniu kwoty poręczenia majątkowego.

Damian R. nie był w przeszłości karany.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content