Prokuratura Rejonowa w Myszkowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko Adamowi K., dotyczący obrazy uczuć religijnych poprzez zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach.
21 lipca 2021 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji w Koziegłowach otrzymali zgłoszenie dotyczące zniszczenia figury Chrystusa na Krzyżu w miejscowości Pińczyce. W wyniku oględzin policjanci stwierdzili, że nieustalony sprawca odkręcił figurę od metalowego krzyża i rozbił ją, a następnie odłamki wyrzucił na pobliskie pola. Ponadto ustalono, że zniszczona figura należy do parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Pińczycach, a wartość spowodowanych strat wynosi 1000 zł.
Na skutek podjętych czynności śledczych uzyskano informację, że sprawcą przestępstwa może być 17-letni mieszkaniec Pińczyc Adam K. W związku z tym przeprowadzono przeszukanie jego pomieszczeń mieszkalnych, w trakcie którego znaleziono gipsową głowę figury Chrystusa.
W postępowaniu przedstawiono Adamowi K. zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, polegające na jego zniszczeniu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam K. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że zniszczenia figury dokonał w połowie lipca b.r., wracając z imprezy w towarzystwie kuzyna. Oświadczył ponadto, że uszkodzenie figury nie było spowodowane nienawiścią do religii, lecz stanem upojenia alkoholowego.
Adam K. jest uczniem jednej ze szkół w Zawierciu. Nie był w przeszłości karany.
Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie

Skip to content