Jurajski GOPR podsumował rok 2021

Grupa Jurajska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podsumowała działania podejmowane w 2021 roku. Jurajscy ratownicy podejmują rocznie średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu akcji ratowniczych.

W ubiegłym było jednak inaczej. Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby wypadków.

– Niestety, doszło do 155 wypadków, co na przełomie ostatnich 10 lat jest naprawdę dużą liczbą. W tych wypadkach aż 38 stanowiły wielogodzinne wyprawy ratunkowe, 61 – akcje ratunkowe i 56 – interwencje. Łącznie udzieliliśmy pomocy 208 osobom, wypracowując przy tym 1385 godzin działań ratowniczych. Należy też podkreślić, że dla całego GOPR-u był to rekordowy czas pod kątem wypadkowości, ponieważ na terenie gór udzieliliśmy pomocy łącznie 2500 razy – mówił Mateusz Leks, zastępca naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR.

Znaczna większość sytuacji, która wymagała interwencji GOPR w 2021 roku, była związana z nieprzestrzeganiem przez turystów podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak dodał zastępca naczelnika jurajskich ratowników, wystarczy naprawdę niewiele, by zapewnić sobie minimum bezpieczeństwa.

– Najważniejsze jest to, aby zostawić w domu informacje o tym, gdzie się wybieramy i jaki jest cel wyprawy, aby w razie wypadku móc nas o tym poinformować. Kolejną ważną sprawą jest naładowany telefon komórkowy. Zachęcamy też do pobrania aplikacji „Ratunek”, która w razie wypadku w bardzo szybkim czasie umożliwi nam dotarcie do ratowanej osoby. Dobrze jest też dostosować trasę wycieczki do naszych możliwości. Postarajmy się być przed zmrokiem w miejscu naszego zakwaterowania. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania i nie przeceniać swoich możliwości do wybranej trasy – dodał Mateusz Leks.

Grupa Jurajska GOPR od ponad 20 lat zajmuje się ratownictwem górskim na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Szkoli się i współpracuje z innymi służbami, aby robić to jak najlepiej. Niesie pomoc w górach, w jaskiniach, skałach, na górskich rzekach, a także w każdym trudno dostępnym terenie. Pomaga też chorym i rannym w wypadkach. Jurajscy ratownicy prowadzą liczne akcje poszukiwawcze osób zaginionych. Usuwają także skutki katastrof i kataklizmów.

BNO

Skip to content