Już w piątek 17 września rozpocznie się festiwal Juromania, w czasie którego na terenie całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej będzie można uczestniczyć w serii wydarzeń kulturalnych, historycznych czy artystycznych. Celem jest zaprezentowanie wszystkim zainteresowanym m.in. historii, walorów przyrodniczych, turystycznych czy kulinarnych tego regionu Polski. W tym roku na mapę eventów Juromanii wraca Częstochowa!

Dla wielu Polaków wyżyny jurajskie położone między Krakowem a Częstochową to tylko i wyłącznie ruiny średniowiecznych zamków wzniesionych na białych, wapiennych skałach. Lecz tzw. Szlak Orlich Gniazd to jedynie mały element tej malowniczej krainy. Festiwal Juromania ma za zadanie przybliżyć te wszystkie atrakcje, które obecnie funkcjonują w cieniu zamków Kazimierza III Wielkiego.

Więcej o tegorocznych zabawach mówi rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Sławomir Gruszka: – Juromania to święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dwa województwa współpracują, by zapewnić mieszkańcom, gościom czy turystom grom dobrej zabawy i niezapomnianych przeżyć na terenie jury. W dniach 17-19 września szereg miejscowości będzie partycypował w wielu różnorakich wydarzeniach i zabawach, które mają za zadanie pokazać wyjątkowość kultury tego regionu Polski. Od Częstochowy do Krakowa będzie można znaleźć coś dla siebie. Pojedynki rycerskie, rekonstrukcje bitew, wydarzenia kulinarne, spacery, wspinaczki, koncerty. Jednym zdaniem, w ten weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej będzie można bawić się całą rodziną!

Po okresie nieobecności miasto Częstochowa wraca na mapę wydarzeń kulturalnych! W najbliższy piątek będzie można m.in. bezpłatnie zwiedzić częstochowskie muzeum, skorzystać z warsztatów plastycznych dla swoich pociech czy obejrzeć grupy rekonstrukcyjne. Jak mówi Sławomir Gruszka – Juromania w Częstochowie to wydarzenia w trzech miejscach: piątek 17 września na Starym Rynku, sobota 18 września klasztor Jasnogórski, niedziela 19 września w klasztorze św. Barbary.

Lecz amatorzy mocniejszych wrażeń także znajdą coś dla siebie. Na terenie jury będą organizowane wycieczki z przewodnikiem, wspinaczki oraz rajdy. Będzie można również uczestniczyć w prawdziwym turnieju rycerskim!
Dokładny harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Juromania.pl

 

Skip to content