fot. Radio Fiat

W tym roku tradycyjne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej z uwagi na pandemię koronawirusa nie mogły odbyć się na początku maja, jak zazwyczaj ma to miejsce. „Kąpiółka” nie została jednak odwołana, a jedynie przełożona i już w niedzielę 30 sierpnia setki wiernych mogły zebrać się na gidelskich błoniach, aby oddać cześć Matce Bożej. Eucharystii przewodniczył bp Marian Rojek, ordynariusz Zamojsko-Lubaczowski. Obrzęd „Kąpiółki” polega na zanurzeniu Figurki Matki Bożej Gidelskiej w poświęconym winie.

Ceremonia nawiązuje do znalezienia jej na polu i obmycia oraz pierwszego cudu. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem różańcowym. Następnie swoim świadectwem podzieliła się pani Regina z Kielc, której zięć dostąpił Bożej łaski uzdrowienia za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej.

– Mój zięć poważnie zachorował na wątrobę. Jego stan był krytyczny, a lekarze twierdzili, że nie ma szans na znalezienie dawcy do przeszczepu. Wraz z całą rodziną przybyliśmy do Matki Boskiej Gidelskiej, aby go zawierzyć i prosić o uzdrowienie. Wizyta tutaj natchnęła w nas ufność w moc Jezusa. Dwa dni później choć dawano mojemu zięciowi zaledwie kilka godzin, udało się znaleźć dawcę, a operacja się udała. Często przyjeżdżamy do Gidel, aby podziękować Matce Bożej za to, że wstawiła się za nami – mówiła pani Regina.

W uroczystej Eucharystii odprawionej na Kalwarii Gidelskiej jak co roku wzięli udział wierni i pielgrzymi z całej Polski. Wielu z nich przybywa w to miejsce regularnie, z konkretną intencją bądź dziękczynieniem za cuda dokonane za wstawiennictwem Matki Bożej Gidelskiej. Główne uroczystości rozpoczęły się od procesji, w czasie której Figurka Matki Bożej Gidelskiej została przeniesiona w asyście kapłanów i przedstawicieli wiernych do ołtarza polowego na Kalwarii Gidelskiej. Wiernych przywitał przeor sanktuarium o. Andrzej Konopka.

– Uroczystość odpustowa nie mogła tego roku odbyć się tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja z uwagi na pandemię i restrykcje z nią związane. Dziś jednak gromadzimy się przy tobie Matko, aby oddać Ci cześć. To najważniejsza uroczystość w roku dla tego kościoła. Maryjo, tak jak dotkniesz tego poświęconego wina, tak chcesz dotknąć naszych serc – mówił przeor sanktuarium o. Andrzej Konopka.

Bp Rojek przewodniczył obrzędowi Kąpiółki, zanurzając w winie Figurkę Matki Bożej, modląc się jednocześnie w intencji zdrowia duszy i ciała osób proszących Maryję o wstawiennictwo. Poświęcone w czasie Kąpiółki wino towarzyszy chorym w modlitwie do Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, czczonej w Gidlach od prawie pięciuset lat.

– To nie ja powinienem mówić wam o historii tego miejsca. To nie ja powinienem mówić o wszystkim co miało i nadal ma tu miejsce. O tym wszystkim, co rozpoczęło się tu 500 lat temu. To wy, wierni, którzy doświadczacie tego miejsca od lat, którzy pielgrzymujecie tu i zanosicie do Matki Bożej swoje prośby, powinniście opowiadać o tym wszystkim mnie i innym – mówił w homilii bp Marian Rojek, ordynariusz Zamojsko-Lubaczowski.

Początki sanktuarium w Gidlach sięgają XVI wieku. Wówczas to – przed pierwszą niedzielą maja – rolnik Jan Czeczek wyorał Figurkę Matki Bożej. W XVII wieku w miejscowości wybudowano kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, którym od początku opiekują się Dominikanie.

Skip to content