Kiermasz wystawców z regionalnymi produktami, wystawy prac, warsztaty plastyczne oraz zabawy dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji oferowanych na kłobuckim rynku w minioną niedzielę, 2 czerwca, podczas Jura ROK Festiwal 2019.

Jest to impreza cykliczna, organizowana corocznie z inną gminą, współpracującą z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Tegoroczny festyn współorganizowano z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kłobucku oraz z Urzędem Gminy i Miasta Kłobuck. Impreza w Kłobucku to już piąta odsłona Jura Festiwalu.

– Festiwal ten przerodził się w ikonę folkloru, swojskiego jadła i rękodzieła. Dziękuję wszystkim gminom, które przystąpiły do nas. Na początku były to tylko cztery gminy, w tej chwili jest ich 12, więc świadczy to o rozroście festiwalu i mam nadzieję, że nadal będzie rozkwitał. W przyszłym roku będziemy w Koniecpolu – zapowiada Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Uroczystości na rynku im. Jana Pawła II zainaugurował korowód zespołów ludowych wraz z towarzystwem rodzimej kapeli „U Andrzeja”.

– Wszystkie gminy, które biorą udział w Jura ROK Festiwalu przeszły w korowodzie po ulicach naszego miasta. Dodatkowo dołączyły nasze rodzime zespoły: „Kłobuczanie”, „Ziemia Kłobucka”, kapela „U Andrzeja”, a także przedszkolaki z gminy – wymienia Olga Skwara, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku, która przewodziła przemarszowi.

Jura Festiwal w Kłobucku to przedsięwzięcie mające na celu pokazanie, jak mieszkańcy kultywują regionalne tradycje, także te folklorystyczne. Jest też okazją do spotkań i wymiany doświadczeń lokalnych ośrodków kultury.

– Dzisiejsze czasy pokazują, że trendy kulturalne idą w całkowicie innym kierunku, staramy się więc to równoważyć i pamiętać o tradycjach naszych przodków. Historię i tradycję należy pielęgnować i pokazywać nowym pokoleniom – stwierdza Jerzy Zakrzewski – burmistrz Kłobucka.

Wśród obecnych osób był także dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej, który podkreśla, że Kościół i kultura to tradycje, które powinny wzajemnie się uzupełniać.

– Wiemy o tym, jak pilną potrzebą jest obecność Kościoła w miejscach, gdzie tworzy się kulturę, w dobie antykultury wspieranej przez instytucje. Chcemy pokazać, że promujemy takie inicjatywy oraz że jesteśmy na nich obecni. Dziękuję ks. dr. Węgrzynowi za wsparcie i za to, że Instytut Teologiczny i Akcja Katolicka mogły spotkać się na festiwalu kultury ludowej, ponieważ obecność Kościoła w tej przestrzeni jest niezwykle ważna.

Tegoroczny Jura ROK był wyjątkowy dla wszystkich podmiotów kulturalnych z Kłobucka. To też okazja do zaprezentowania siebie i promowania własnych wyrobów.

– Przygotowaliśmy dwie prezentacje. Pierwsza to festiwalowa, w której pokazujemy polskie tańce narodowe i regionalne. Mamy też niespodziankę w postaci nowocześniejszych tańców. Przygotowaliśmy również fragment Nocy Świętojańskiej, które będzie zapowiedzią widowiska, jakie planujemy przedstawiać w tym roku. Mamy swoje stoisko, na którym można nabyć produkty wytwarzane przez członków naszego zespołu. Znajdziemy tu m.in. miody, soki, truskawki czy obrusy. Wszystko jest ręcznie wykonane – mówi Karolina Skiba, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Kłobucka.

W ramach festiwalu ogłoszono wyniki Jurajskich Konkursów Plastycznych oraz Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań – Legendy Jury, który ma na celu ochronę języka regionalnego oraz pozyskanie spisanych w gwarze dzieł. Z koncertem wystąpiła również grupa rockowa RZOZ. Do pomocy w realizacji tegorocznej edycji Jura ROK Festiwalu przystąpiło dwanaście okolicznych gmin.

Impreza była sfinansowana wyłącznie ze środków Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.

BNO

Skip to content