We wtorek 25 października odbyło się spotkanie na temat zakończenia prac na odcinku Drogi Wojewódzkiej nr 791. Odcinek ma długość ponad 24 kilometry, od skrzyżowania z Drogą Krajową nr 1 w Kolonii Poczesnej do skrzyżowania z Drogą Krajową nr 78 w Zawierciu.

Wyremontowana droga Wojewódzka 791 ułatwia życie kilku gminom – wyjaśnia Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski:

– Sześć gmin i to bardzo cieszy, bo to ważne narzędzie gospodarcze. Mnie cieszą inne aspekty jako samorządowca, czyli bezpieczeństwo, cicha nawierzchnia, która wygłusza ten ruch samochodowy, nowoczesne oświetlenie, odwodnienie, obiekty infrastruktury inżynieryjnej. To wszystko latami czekało na modernizacje. Poukładać sześć gmin i dogadać się z każdym wójtem i burmistrzem to wielka sztuka. Tym bardziej cieszę się, że ten skomplikowany projekt został zakończony.

– Co ważne, Droga Wojewódzka łączy nasz subregion z centrum Województwa Śląskiego – podkreśla Beata Kocik, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego:

– To jest jedna z kluczowych inwestycji, która łączy tyle gmin. Podkreślam, że oprócz gospodarki ważna jest też turystyka, ponieważ te gminy korzystają z funduszy, z turystyki. Dzisiaj jest wielkie święto dla naszego subregionu i tego terenu.

O znaczeniu tej arterii komunikacyjnej mówił również wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma:

– Oprócz poprawy bezpieczeństwa, takiej gruntownej związanej z nawierzchnią, poruszaniem się. Mam na myśli chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, ronda. Wymieniam tylko to co jest na moim terenie. Te inwestycje to ponad 60 milionów złotych, z budżetu gminy ciężko byłoby to wyasygnować. To, że inwestycje weszły do projektu to starania nas wszystkich.

Cały koszt inwestycji wynosił ponad 240 mln. zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota ponad 139 mln. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Skip to content