Komunikacja powiatowa staje się faktem

Transport pasażerski na siedmiu trasach powiatu Częstochowskiego ma zostać uruchomiony od 1 września. W czwartek 5 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie podpisano umowę między przedstawicielami powiatu a wyłonionym w ramach przetargu przewoźnikiem z Korczyna.

Umowa ma obowiązywać przez cztery najbliższe miesiące, jednak przedstawiciele powiatu mają nadzieję, że taki system przewozów utrzyma się znacznie dłużej. Zdaniem Krzysztofa Smeli, starosty częstochowskiego, transport publiczny na terenie naszego regionu to wymóg chwili, której nie można w nieskończoność przesuwać ze względu na pandemię.

– Czas nie jest łatwy, ponieważ mamy zakaz zgromadzeń i zakaz spotykania się w większych grupach. W takiej sytuacji nikt nie wejdzie do zatłoczonego autobusu, nie mówiąc już o komforcie. Jednak zadania podejmowaliśmy w czasie, gdy pandemii jeszcze nie było. Powstał wtedy fundusz, z którego korzystamy. Mamy 13 z 16 gmin powiatu, które są zainteresowane przewozami – mówił starosta częstochowski.

Ceny przewozów realizowanych z Częstochowy do najbliższych miast powiatu mają być korzystne za sprawą dotacji rządowej oraz powiatowej. Koszt biletu będzie zależny od długości trasy.

– W przypadku biletów normalnych cena będzie się rozpoczynać od 3 zł na trasie do 10 km i kończyć na 8 zł na trasie powyżej 50 km. Przejazdy będą finansowane z dopłaty Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych oraz Powiatu Częstochowskiego – powiedział radny Adam Morzyk, odpowiedzialny za tworzenie nowych linii.

Zadanie realizacji publicznego transportu zbiorowego jest dedykowane dla mieszkańców mniejszych i większych miast powiatu, którzy będą mieli ułatwioną możliwość dostania się m.in. do szkoły oraz pracy.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców takich gmin, jak Lelów. Wielość linii pozwoli na to, aby strumień pasażerów mógł wybrać dogodną dla siebie godzinę transportu. W naszym przypadku będą to dwie linie: jedna biegnąca po DK46, a druga do Koniecpola po Drodze Wojewódzkiej. Strategicznymi miejscami będą m.in. szkoły – oznajmił Krzysztof Molenda, wójt Lelowa.

Przewoźnikiem, który będzie realizował publiczny transport na liniach Częstochowy i powiatu jest firma Robert Opara Przewóz Osób z województwa świętokrzyskiego. Kartą przetargową do wyłonienia tego przedsiębiorcy w konkursie było odpowiednie doświadczenie i nowoczesny tabor.

– Mam duże doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach, chociaż nie ukrywam, że to jest dosyć spore. Posiadam dużą flotę nowoczesnych autobusów. Będą to maksymalnie 3-4-letnie pojazdy, spełniające normę spalin EURO6. Każdy z nich będzie wyposażony w klimatyzację i obniżony pierwszy stopień. Większość będzie mieć również rozkładane fotele oraz od 18 do 30 miejsc. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, zadysponujemy również większe autobusy na konkretnych liniach – tłumaczył realizator przewozów.

Nowe przewozy mają kursować na siedmiu liniach, chociaż w przypadku dwóch wciąż trwają negocjacje, ponieważ istnieje szansa, że będzie je obsługiwać częstochowski PKS. Mowa o liniach:

Częstochowa Rędziny – Kłomnice – Mykanów – Borowno – Kruszyna;
Kamienica Polska – Częstochowa Poczesna – Kamienica Polska.

Kolejne pięć linii, które mają zostać uruchomione od początku września:

Częstochowa – Wierzchowisko – Lubojna – Mykanów;
Częstochowa – Rędziny – Kłomnice;
Częstochowa – Srocko – Żuraw – Wiercica – Przyrów – Dąbrowa Zielona;
Częstochowa – Olsztyn – Zrębice – Siedlec – Pabianice – Janów – Lelów;
Dąbrowa Zielona – Soborzyce – Radoszewnica – Koniecpol – Drochlin – Lelów.

BNO

Skip to content