Konkursy Bożonarodzeniowe GCK w Poczesnej rozstrzygnięte

Ponad 200 prac z województwa śląskiego wzięło udział w dwóch konkursach Bożonarodzeniowych organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

Konkursy na „Szopkę Bożonarodzeniową” oraz „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe” z cyklu „Polskie Boże Narodzenie” są coroczną tradycją ośrodka, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jak zaznacza Iwona Skorupa, dyrektor GCKIiR w Poczesnej, w tegorocznych konkursach imponowało zaangażowanie młodych artystów, za co należą im się duże podziękowania.

– Bardzo serdecznie dziękujemy młodym artystom, nauczycielom i rodzicom za to, że tak ochoczo wspierają młodych ludzi, którzy przysyłali i przywozili swoje przepiękne prace. Każda z nich jest oryginalna oraz wymagała zaangażowania i włożenia mnóstwa czasu. Z roku na rok są one piękniejsze i na coraz wyższym poziomie – mówiła Iwona Skorupa.

Podsumowanie tegorocznych konkursów Bożonarodzeniowych miało charakter zdalny i było przeprowadzone online. Spośród wszystkich nadesłanych prac w obu konkursach wyłoniono blisko 60 zwycięzców, co stanowi ponad ¼ wszystkich biorących w nich udział.

– Jeśli chodzi o „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”, nadesłanych prac mieliśmy niespełna 160, natomiast jeśli chodzi o „Szopkę Bożonarodzeniową”, to prac było prawie 50. Tutaj dominowała przede wszystkim Częstochowa oraz okoliczne gminy. Najwięcej nadesłanych prac było ze szkół i przedszkoli, ale mieliśmy też prace nadesłane przez dorosłych – tłumaczył Janusz Koniecki, koordynator konkursów.

Przy rozstrzyganiu obu konkursów pod uwagę brano m.in. materiały, z jakich były wykonywane szopki oraz ozdoby.

– Komisja konkursowa zwracała uwagę na to, czy prace były wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak: papier, słoma, sznurek, drewno. Oceniano również, czy postacie były wykonane z naturalnych materiałów. To było jednym z podstawowych kryteriów, ale zwracano też uwagę na ogólny wyraz szopki lub ozdoby oraz złożoność pracy – dodał koordynator.

Jury, które w tym roku pochylało się nad wyłonieniem najlepszych i najciekawszych prac, składało się z kilku osób. Wśród nich była m.in. Ewa Powroźnik, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz artysta i plastyk Mirosława Truchta-Nowicka. Patronat honorowy nad konkursami objął wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma, a patronat medialny – Radio Fiat oraz portal czestochowskie24.pl.

BNO

 

Laureaci XX Powiatowego Konkursu Plastycznego „Szopka Bożonarodzeniowa”

 

Laureaci XX Powiatowego Konkursu Plastycznego „Tradycyjne Ozdoby Choinkowe”

 

Skip to content