Konferencją naukową zatytułowaną „Łaskawa Ikona Matki Bożej Mstowskiej” rozpoczęły się dzisiaj (4 marca) w mstowskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dwudniowe obchody 370 rocznicy instalacji w kościele parafialnym łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Miłosierdzia Pani Mstowskiej.
Sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury wypełniła się przedstawicielami duchowieństwa, nauki, władz samorządowych a przede wszystkim wiernymi, wśród których kult Matki Bożej Miłosierdzia jest bardzo mocny. Referaty o mstowskiej ikonie przedstawili m. in. ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak, ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski, ks. prof. dr hab. Dominik Zamiatała, ks. dr Michał Łobaza czy dr Paweł Dettloff.
– Jako wspólnota zakonna i parafialna ogromnie cieszymy się z jubileuszu, który możemy przeżywać – mówi ks. Przemysław Soboń, wiceprzeor mstowskiej kanonii. – To już 370 lat temu cudowny obraz Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia został zainstalowany w naszej świątyni i od tego czasu rzesze naszych parafian a także pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę przybywają do tego obrazu by powierzać się opiece Matki Bożej. Dla pielgrzymów jest to ostatni etap pielgrzymowania przed Jasną Górą i ukazuje się przed nimi cudowny wizerunek Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia, wizerunek tak naprawdę Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest to dla nich taki moment, gdzie mogą otrzymać pokrzepienie w drodze, w trudzie pielgrzymowania na Jasną Górę.
Konferencję objął honorowym patronatem J.E. Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodniczył będzie również uroczystej Mszy św. dziękczynnej w niedzielę 5 marca o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Mstowie.
Organizacji naukowej konferencji podjął się ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak, kanonik regularny laterański, wykładowca UKSW w Warszawie, który przed laty pełnił posługę duszpasterską w Mstowie.
– Kult Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia jest nieodłącznie związany z zakonem księży Kanoników Regularnych Laterańskich. W marcu 1647 roku cudowny obraz został przeniesiony do mstowskiej świątyni. W pierwszą sobotę Wielkiego Postu przywieziono obraz z Białej do Mstowa, a w niedzielę 7 marca wprowadzono uroczyście do kościoła. Od tej pory nasz zakon pełni posługę u stóp Matki Bożej Mstowskiej.
jubileuszowe uroczystości nie mogłyby odbyć się bez obecności abp. seniora Stanisława Nowaka, który jest bardzo związany z kultem Matki Bożej Mstowskiej. To on 24 maja 2000 r. ustanowił w Mstowie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia, a 20 lipca 2000 r. ukoronował słynący łaskami obraz Matki Bożej.
– Rzeczywiście, to że to było w roku 2000 jest bardzo ważne. Zastanawiałem się nad tym, jak ten wielki rok, przełom tysiącleci, uczcić i pomyślałem, że na taki rok potrzeba wiernym koronacji Matki Bożej i wybrałem Mstów, jako ten obraz, który jest godny koronacji. Poza tym chciałem nawiązać do historii, mianowicie że Kanonicy Regularni Laterańscy byli u źródeł chrześcijaństwa na tych ziemiach. Cieszę się, że tak wspaniała rocznicę uświetnia ta konferencja, która bardzo dużo wnosi do poznania dziejów cudownego obrazu Matki Bożej Mstowskiej i całej parafii.

Jak zapewniają organizatorzy, efektem konferencji będzie publikacja zawierająca wystąpienia wszystkich prelegentów.

Obraz Matki Bożej Miłosierdzia Pani Mstowskiej jest podobizną jasnogórskiego portretu. Papierowy oryginał został naklejony na płótno, a ono z kolei trafiło na drewnianą deskę o wymiarach 38×49 cm. Obraz powstał w połowie XVII w. Nic nie wiadomo na temat autora. Postacie są ozdobione srebrnymi sukienkami, spod których wystają jedynie głowy świętych. Matka Boża trzyma na lewej dłoni Swojego Syna. Znakiem szczególnym, a jednocześnie świadczącym o tym, że jest to jasnogórska kopia, są dwie ryski na prawym policzku. Obie głowy zostały przyozdobione koronami.

Program konferencji:

Sesja I. Przewodniczący: Ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak
Referaty:
godz. 10.00 -10.30 Ks. dr Stanisław Więzik – „Kult Matki Bożej w Zakonie Kanoników Regularnych Laterańskich w Polsce”.
godz. 10.30-11.00 Ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski – „Kopie Hodegetrii Jasnogórskiej”.
Przerwa godz. 11.00-11.30

Sesja II. Przewodniczący: Ks. prof. dr hab. Jan Pietrzykowski
Referaty:
godz. 11.30-12.00 Ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak – „Wizerunek Ikony Matki Bożej Mstowskiej”.
godz. 12.00-12.30 Dr Paweł Dettloff – „Ołtarz Matki Boskiej Mstowskiej”.
godz. 12.30-13.00 Ks. mgr Wojciech Ćwiękała – „Koronacja Obrazu Matki Bożej Mstowskiej”.
Przerwa godz. 13.00 -14.00

Sesja III. Przewodniczący: Dr Paweł Dettloff
Referaty:
godz. 14.00-14.30 Ks. dr Michał Łobaza, – „Ks. Szymon Paszyński i jego Historia Obrazu Matki Bożej Mstowskiej”.
godz. 14.30-15.00 Ks. prof. dr hab. Dominik Zamiatała – „Obraz Matki Bożej Mstowskiej w dawnej literaturze dewocyjnej i w najnowszych badaniach naukowych historyczno- teologicznych”.
godz. 15.00 -15.30 Ks. prof. dr hab. Kazimierz Łatak – „Kult i konserwacje Obrazu Matki Bożej Mstowskiej”.
godz. 15.30-16.00 Podsumowanie – Ks. prof. dr hab. Dominik Zamiatała
Debata
godz. 16.00 – Zamknięcie konferencji.

Zbyszek Derda

Skip to content