18 października to ważny dzień w historii Poczty Polskiej. Ponad 400 lat temu, w roku 1558 rozpoczęła ona swoją działalność. Instytucja pocztowa na przestrzeni dziejów zapisała się w świadomości Polaków w dwojaki sposób – za sprawą wykonywanej pracy, jak i oddania dla kraju.

W tym wyjątkowym dniu szczególną uwagą otaczamy wszystkich pracowników poczty, z listonoszami na czele. Postępujący rozwój technologiczny każe również zastanowić się nad miejscem podobnych placówek w życiu współczesnych konsumentów. O szczegółach pracy doręczyciela opowiada Monika Mazurkiewicz, listonosz Częstochowskiego oddziału Poczty Polskiej:

– Zawód listonosza na pewno nie należy do najłatwiejszych. Jest to połączenie pracy fizycznej z umysłową. Mimo doby „online” przesyłek jest naprawdę dużo. Niezależnie od pory roku, warunków atmosferycznych – musimy pracować.

Monika Mazurkiewicz podkreśla również istotną misję instytucji pocztowej:

Zżyłam się z ludźmi, których spotykam w trakcie swojej pracy, w jakiś sposób znam ich problemy. Myślę, że poczta pełni również ważną rolę społeczną.

Czy Poczta Polska podzieli los dinozaurów i stanie się reliktem zamierzchłej przeszłości? Czy wysyłanie listów można uznać dzisiaj za passé? Zapytaliśmy o to również mieszkańców Częstochowy:

Nie korzystam z usług poczty.
– Bardzo często wysyłam różnego rodzaju kartki, listy…
– Wydaje mi się, że poczta powoli odchodzi do lamusa. Szkoda, bo jest dużo osób starszych, które nie korzystają z kont elektronicznych, wolą rozwiązania tradycyjne.

Pracownicy poczty obchodzą swoje święto na wiele sposobów. Pewną tradycją stało się wprowadzenie do obiegu specjalnych znaczków okolicznościowych. Z kolei w minionym roku, w 462 rocznicę powołania do życia placówki, posadzono 462 pamiątkowe drzewa.

OO

Skip to content