Majówka na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego

Źródło: przyroda.slaskie.travel

Śląska Organizacja Turystyczna wspólnie z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska przygotowały projekt turystyczny o nazwie „Szlak Przyrody Województwa Śląskiego”.

Jak przekonują inicjatorzy, projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców województwa śląskiego do aktywnego wypoczynku na łonie natury podczas majówki. Zaproponowano ponad pięćdziesiąt miejsc wartych odwiedzenia, z których spora część była dotychczas mało oblegana. 

Pomysł na Szlak Przyrody zrodził się przy pracach nad programem rozwoju turystyki już trzy czy cztery lata temu. Pracując nad programem rozwoju turystyki wielokrotnie powtarzano ten aspekt bardzo dużego zróżnicowania przyrodniczego, geograficznego, cennych przyrodniczo obszarów, które mogą być przeciwwagą dla ciągle funkcjonującego stereotypu województwa śląskiego. Tym bardziej nas to zachęciło do przyśpieszenia prac nad Szlakiem Przyrody i tutaj wspólnie z Centrum Przyrody Górnego Śląska właśnie w majówkę proponujemy inaugurację właśnie takiego Szlaku. Jest to 56 obiektów wybranych spośród różnego rodzaju form przyrody […] które możemy z czystym sumieniem polecić mieszkańcom i turystom przyjeżdżającym do naszego regionu, jako formę spędzania wolnego czasu na łonie natury.
mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Szlak Przyrody obejmuje swoim zasięgiem Ziemię Częstochowską, Beskid Żywiecki i Śląsk Cieszyński. Co ciekawe, na Szlaku znalazło się także sporo punktów z Górnego Śląska, który w potocznym wyobrażeniu nie kojarzy się bynajmniej z zielonymi ostępami i łonem natury. 

Górny Śląsk a nawet całe województwo śląskie w dalszym ciągu postrzegane jest przez pryzmat prowadzonej na jego terenie gospodarki, zwłaszcza przemysłu ciężkiego. A co z tego wynika, cały region kojarzony jest z krajobrazem zdegradowanym w wyniku działalności człowieka, szczególnie wydobywczej. Na szczęście stopniowo udaje sie zmieniać ten stereotyp. Województwo Śląskie jest bowiem obszarem niezwykle zróżnicowanym, a jednocześnie atrakcyjnym i cennym pod względem walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Same lasy pokrywają około jednej trzeciej jego powierzchni. Taka sama powierzchnia województwa chroniona jest z resztą różnymi formami ochrony przyrody. Właśnie to bogactwo a także pragnienie upowszechnienia walorów przyrodniczych i krajobrazowych regionu były powodem stworzenia koncepcji Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego.
Do Szlaku włączono tylko obszary naturalne, ale także miejsca przekształcone przez człowieka lub przez niego stworzone […], nawet tereny stanowiące pamiątkę działalności przemysłowej, które samoistnie powróciły do natury i można je dziś uznać za cenne przyrodniczo.
mówi Michał Romańczyk, dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Województwa Śląskiego.

Na Szlaku znalazło się również kilka lokalizacji z naszej najbliższej okolicy. Są to m.in. Kamieniołom Lipówka w Rudnikach, Przełom Warty we Mstowie, Jeziorko krasowe w Kusiętach i Kamieniołom Kielniki w Olsztynie. Autorzy projektu uwzględnili w swoim spisie łącznie 9 obiektów z naszej części Jury oraz trzy miejsca z powiatu lublinieckiego. Agnieszka Sikorska przekonuje, że oprócz dobrze znanych miejsc, na liście Szlaku Przyrody znajdą się także miejsca niezbyt często odwiedzane, a warte zainteresowania.

Patrząc na obiekty na Szlaku Przyrody, myślę, że wiele osób odkryje na nich już dobrze znane i często odwiedzane miejsca. Natomiast myślę, że będzie też wiele nowości i wiele zaskoczeń co do niektórych obiektów, tak że serdecznie zapraszam na stronę www.przyroda.slaskie.travel – tam można wszystkiego dowiedzieć się dokładnie.
– dodaje Agnieszka Sikorska

Aktywna majówka na łonie przyrody może być świetną alternatywą dla wypoczynku kilkudniowego, który w związku z obostrzeniami epidemicznymi jest mocno utrudniony przez zablokowanie możliwości korzystania z usług hotelarskich.

RG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content