Małe zapasy krwi w Polsce – w województwie śląskim też?

19 stycznia Narodowe Centrum Krwi opublikowało na swojej stronie internetowej apel do krwiodawców o oddawanie krwi informując, że maleją jej zapasy. Sprawdziliśmy na jakim poziomie są stany magazynowe w województwie śląskim oraz na jakie nowe procedury powinni zwrócić uwagę krwiodawcy.

Dr. Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zapewnia, że na terenie naszego województwa nie ma powodów do obaw. Wprawdzie krew jest zasobem, wobec którego nigdy nie wiadomo w jakiej ilości będzie potrzebny, to jednak obecnie jej zapasy są u nas na zadowalającym poziomie:

Od półtora roku nie dotarła do nas informacja, żeby gdziekolwiek występowały braki krwi. Jest to związane z tym, że kiedy wprowadzono w Polsce drugi dzień wolny za oddanie krwi, to odnotowaliśmy, że dużo więcej dawców do nas przychodzi. Stąd też w naszym regionie wszystkie zabiegi i transplantacje są zabezpieczone.

W przestrzeni publicznej krąży wiele sprzecznych informacji o tym, czy osoby zaszczepione lub niezaszczepione przeciw covid-19, powinny lub nie powinny oddawać krwi. Jak wyjaśnił dr Dyląg, do oddawania krwi zaproszeni są wszyscy. Niezaszczepieni mogą przystąpić do zabiegu na zwykłych warunkach – takich, jak przed pandemią. Zaszczepieni natomiast muszą o kilku kwestiach pamiętać:

W tej chwili zapraszamy wszystkich dawców. Jeżeli jest osoba zaszczepiona, to w zależności od rodzaju szczepionki (można na naszej stronie internetowej zerknąć) jest chyba 48 godzin po szczepieniu i nie ma innych przeciwwskazań. Natomiast gdyby potencjalny dawca był szczepiony np. w innym kraju, to polskie przepisy jednoznacznie stanowią, że każdy dawca przed oddaniem krwi musi być przebadany przez lekarza. To oznacza, że każda osoba może wyjąśnić swoje wątpliwości bezpośrednio z lekarzem.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ogólna liczba dawców krwi zbliżała się do liczby 600 tysięcy osób, które dokonywały około 1 miliona 200 tysięcy donacji krwi lub jej składników rocznie. Pod tym względem rekordowym okazał się rok 2021, w którym odnotowano prawie 616 tysięcy dawców oraz blisko 1 milion 400 tysięcy donacji. Najwięcej honorowych dawców było w wieku między 25. a 44. rokiem życia. Zwykle krew oddawało 2 razy więcej mężczyzn niż kobiet, choć w niektórych grupach wiekowych różnica ta wynosiła nawet 3 do 1. Dane za 2022 rok nie zostały jeszcze opublikowane.

Skip to content