Miliony na wyprawkę szkolną. Jak przebiega program „Dobry start” na ten moment?

W ramach programu „Dobry start” rodzicom z woj. śląskiego zostało przekazane ponad 15 mln złotych. Programem zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze trafiły w pierwszej kolejności do rodziców, którzy złożyli wnioski na początku lipca. Województwo śląskie, na dzień dzisiejszy, jest drugie pod względem ilości wypłaconych świadczeń. Ich liczba to ponad 51 tys. Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, mówi komu przysługuje takie świadczenie:

Świadczenie przysługuje raz w roku na uczące się dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Wnioski można składać tylko elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Wnioski można składać od początku lipca do końca listopada. Część z rodziców zrobiło to w pierwszych tygodniach lipca.

Wymagane jest konto profilu PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Jeżeli wystąpią problemy z jego założeniem, można się udać do specjalnego, mobilnego punktu ZUS, dodaje Beata Kopczyńska:

Wszystkie oddziały ZUS w województwie śląskim uruchamiają specjalne mobilne punkty ZUS na terenach miast i gmin. Podczas takich spotkań pracownik ZUS pomoże w założeniu profilu PUE, jak też w wypełnieniu wniosku online. Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów w mobilnych punktach ZUS, zarówno po to, by założyć profil PUE i jak i złożyć wniosek o 300 plus.

Co jest potrzebne do uzyskania świadczenia „Dobry start”?

W tym celu prosimy rodziców, by zabrali ze sobą swój dowód osobisty, jak też by mieli przy sobie numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza. Muszą też mieć przy sobie numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością – dodaje Beata Kopczyńska.

W całej Polsce rodzice otrzymali już około 119 mln złotych z programu „Dobry start”. Odpowiada to prawie 400 tys. wypłaconych świadczeń. Wypłata pieniędzy odbywa się na rachunki bankowe.

WB

Skip to content