Mini ogród botaniczny powstaje w Jaskrowie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Jaskrowie (gmina Mstów) powstaje mini ogród botaniczny. Przedsięwzięcie, które służyć ma przede wszystkim uczniom tutejszej szkoły w dużej mierze sfinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na szkolnym placu, na obszarze 450 m. kw. posadzono 375 drzewek i krzewów różnych, w tym także dość rzadkich gatunków. Dla podtrzymywania ich w dobrej kondycji zamontowano specjalną linię skraplającą, a przy roślinach ustawiono tabliczki z ich nazwami.

– Inwestycja kosztować będzie ok. 25 tys. zł., z czego 80%, czyli blisko 20 tys. wyłoży WFOŚiGW w Katowicach – mówi wójt gminy Mstów, Tomasz Gęsiarz. – Stosowna umowa w tej sprawie została już podpisana, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do realizacji przedsięwzięcia jeszcze przed nadejściem zimy.

Mini ogród botaniczny da możliwość prowadzenia interesujących obserwacji przyrodniczych w ramach zajęć lekcyjnych. W tym celu kadra pedagogiczna jaskrowskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego opracowała specjalny program edukacji ekologicznej. Uczniowie mają możliwość nie tylko przypatrywania się wzrostowi roslin, ale i czynnie uczestniczą w ich sadzeniu i pielegnacji.

Mini ogród jest kolejnym elementem, który w ostatnim czasie poprawia estetykę budynku jaskrowskiej szkoły i terenu wokół niej. Niedawno placówka przeszła gruntowny remont, w trakcie którego dzięki odnowieniu elewacji zyskała estetyczny i nowoczesny wygląd. Spora część terenu wokół placówki została też wykostkowana, powstały miejsca parkingowe, chodniki i plac apelowy. Wszystko to w połączeniu z nowymi nasadzeniami sprawia, że szkoła w Jaskrowie stała się najładniejszą placówką oświatową w gminie.

Skip to content