16 tysięcy kilometrów, 3 dni drogi, różne środki transportu, lot nad Oceanem i wyścig ze strefą czasową. Tyle jest do pokonania, aby dostać się z Polski do Indonezji. W sierpniu tego roku, tę drogę pokonała grupa sześciu młodych ludzi (z Częstochowy, Krakowa i Warszawy) wraz z księdzem Mateuszem i siostrą Eweliną – misjonarką klaretynką.

24 sierpnia, Agnieszka, Magda, Justyna, Weronika, Julia i Piotr, dotarli do Weluli niedaleko miasta Atambua, gdzie od kilkunastu lat posługują Misjonarki Św. Antoniego M. Klareta. Przez kilka miesięcy młodzi ludzie pochodzący z różnych krańców Polski, gromadzili się w domu sióstr w Aleksandrii koło Częstochowy i przygotowywali się do tego wyjazdu. Na comiesięcznych spotkaniach formowali się, modlili oraz przygotowywali program pracy. Biorąc pod uwagę potrzeby misji w Weluli oraz możliwości, talenty i wykształcenie każdego z wolontariuszy, w projekcie, oprócz włączenia się w codzienną działalność misyjną w Weluli, zostały wyszczególnione dodatkowe punkty działania.
W Klaretyńskim Oratorium „Dobroć i Radość”, prowadzonym przez Klaretynki oraz w szkołach i dormitoriach przez kilkanaście dni odbywały się zajęcia plastyczne, muzyczne, edukacyjne i warsztaty na których wolontariusze dzielili się swoją wiarą. W opracowanym projekcie były również zajęcia z dziećmi i młodzieżą nt. higieny.

Jak piszą na swoim facebookowym fanpage’u (facebook.com/puliweluli) przyjechali, nie tylko po to, aby poznać nowy kraj, zwyczaje i kulturę, ale dlatego, że poczuli w swoich sercach pragnienie dzielenia się wiarą. Wolontariusze doświadczyli, że dając jeszcze więcej otrzymują.

– Pomimo tego, że wiele nas różniło np. kolor naszej skóry, język, w którym mówimy, różne zwyczaje i kultura, to jednak doświadczyliśmy prawdziwej jedności w różnorodności. Zachwyciła nas życzliwość, uśmiech, otwartość miejscowych ludzi. Na każdym kroku w Weluli doświadcza się kultury osobistej, szacunku do osób starszych, rodziców i nauczycieli oraz ogromnej wdzięczności za każdy, nawet najdrobniejszy gest – wspominają wolontariusze. – Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy nas wsparli finansowo i modlitewnie. Dzięki waszej pomocy ten projekt mógł się odbyć. Wszystkie nasze założone cele zostały zrealizowane. Oczywiście potrzeby misji i ludności w Weluli są nadal ogromne. Pragniemy rozwijać nasz projekt i nadal być wsparciem dla Weluli. Kontynuując naszą działalność chcemy pomóc w dofinansowaniu opłaty za szkołę dla dzieci z najuboższych rodzin (koszt miesięczny to 25 zł) oraz w zakupie 12 komputerów dla tutejszego liceum (koszt jednego komputera to 2000 zł).

Relację filmową z naszego projektu realizuje proecclesia media.

źródło: Magdalena Klimek/proecclesia media

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content