Mistrzostwa świata w speedrowerze w Gminie Poczesna

Gmina Poczesna gościła w dniach 30/31 lipca zawodników mistrzostw świata w speedrowerze. Ta niszowa dyscyplina to połączenie kolarstwa i żużla. O mistrzostwach mówi Krzysztof Ujma, wójt gminy Poczesna i honorowy patron imprezy.

– Mistrzostwa Świata w speedrowerze – to brzmi dumnie i tak to również wygląda. Przygotowywaliśmy się do nich przez ostatni okres czasu. Organizacja tych mistrzostw w naszej gminie jest dla nas wielkim wyróżnieniem od osób zaangażowanych w ten sport. W tamtym roku organizowaliśmy mistrzostwa Europy i wypadły one bardzo dobrze – stwierdził wójt. – Zawodnicy, którzy poruszają się tu po tym torze i rywalizują między sobą na pewno mogą potwierdzić, że jest to tor bardzo dobry i bardzo dobrze przygotowany. Przyjechali do nas z wysp brytyjskich i Australii, ponieważ tam rozwija się również żużel, z ktorym speedrower jest bardzo związany – dodał.

Organizatorzy imprezy przygotowali dla przybyłych wiele atrakcji. Jedną z odpowiedzialnych za ceremonię otwarcia mistrzostw była Iwona Skorupa, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.

– Mamy przygotowaną bogatą część artystyczną. Imprezę zainauguruje występ zespołu folklorystycznego “Wrzosowianie”, który niedawno obchodził 20-lecie swojej działalności, będzie wystąpienia pana wójta, jako gospodarza naszej gminy. Imprezę uświetni również orkiestra dęta z Mykanowa, mażoretki a także członkowie Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego i przedstawiciele Komendy Policji w Częstochowie – opowiedziała dyrektor. – Dzisiaj mamy tutaj tylko eliminacje do mistrzostw świata, nie będzie tu wręczanych żadnych pucharów, ani medali, ale wśród zgromadzonych tu zawodników, są przyszli mistorzowie świata powiedziała z dumą.

O zasadach i historii speedrowera opowiedział Maciej Laskowski, wiceprezes Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych.

– Najkrótsza definicja, choć może nie w pełni oddająca, czym jest ten sport, to żużel na rowerach. Jest to sport typowo kolarski, ale zawodnicy zmagają się ze sobą na zasadach zaczerpniętych z żużla – krótki tor, czterech zawodników na torze, start spod taśmy żużlowej, ruch w lewo – wymieniał cechy speedrowera. – Generalnie uprawianie tego sportu zaczęło się na wyspach brytyjskich krótko po wojnie, a zawodnicy ścigali się w lejach po bombach, które miały naturalny profil. Do Polski ten sport przyszedł w połowie lat 90, więc speedrower w naszym kraju ma około 25 lat. Klubów na terenie Polski jest około 13-tu, zawodników ponad 130-150. Od kilku lat zachęcamy do uprawiania tego sportu również najmłodszych i trzeba przyznać, że te wyścigi są najbardziej ciekawe, bo dzieci raczej nie kalkulują, ale jadą – że się tak wyrażę – ile fabryka dała – powiedział Maciej Laskowski.

W mistrzostwach startują również młodzi ludzie z okolic Częstochowy. Zachęcają się wzajemnie do trenowania tego sportu i marzą o dostaniu się do finałów, które odbędą się w Lesznie 11 sierpnia.

KG

Skip to content