Młyn w doborowym turystycznym towarzystwie


Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach w gronie trzech produktów turystycznych, które przeszły  etap regionalny konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.  Kapituła spośród 8 wniosków zgłoszonych do konkursu wybrała 3, które przeszły do etapu ogólnopolskiego konkursu. Są to oprócz Starego Młyna w Żarkach, Sztolnia Królowa Luiza, Marina Gliwice. Wybrano również kandydata, który powalczy o tytuł Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej – tzw. Oskara polskiej turystyki, jest to Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny organizowany jest przez Polską Organizację Turystyczną każdego roku. Etap regionalny konkursu wspierają i koordynują organizacje turystyczne, w województwie śląskim ten etap przeprowadza Śląska Organizacja Turystyczna.
– Tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego danego roku to rekomendacja wyjątkowych atrakcji, miejsc, wydarzeń, które z czystym sumieniem można polecić turyście z kraju i zagranicy – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Chmielewski – Przewodniczący Kapituły, Prezes Polskiej Izby Turystyki Oddział Śląski, Agnieszka Sikorska – Dyrektor, Śląska Organizacja Turystyczna, Adam Hajduga – Kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Edward Wieczorek – Kierownik Regionalnej Pracowni PTTK w Katowicach, Dariusz Gacek – członek Zarządu ŚOT, Prezes Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich, Damian Berłowski – bloger www.roweremposlasku.pl Jury oceniło zgłoszone do konkursu wnioski. Trzy  produkty z największą ilością punktów zgodnie z regulaminem przeszły do etapu ogólnopolskiego,  a są to: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Marina Gliwice i Stary Młyn w Żarkach.

fot. Michał Bacior