Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wraz z wójtem Gminy Mstów zorganizowali w piątek, 12 lipca event pod hasłem „Bezpieczne wakacje z rodziną”.

Tego dnia plac Mickiewicza w Mstowie zamienił się w zbiór stoisk poświęconych bezpieczeństwu dzieci na wsi w okresie wakacyjnym.

– Mamy okres wakacyjny. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest dla nas bardzo ważne. Przy okazji spotkania można było też dowiedzieć się o akcjach rządowych, takich jak 500+ oraz zobaczyć jak dbać o bezpieczeństwo w wolnym czasie – mówił wójt Tomasz Gęsiarz.

Podczas zabawy najmłodszych, na placu pojawił się bus promujący program Rodzina 500+. Mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat rządowych programów oraz dowiedzieć się szczegółów dotyczących realizacji i zmian, jakie zaszły w programie „Dobry start”. Jak twierdzi wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, promocja programu 500+ i bezpieczeństwo podczas wakacji mają wspólny mianownik.

– Łączymy te dwa wydarzenia z uwagi na to, że dotyczą one naszych ukochanych pociech, aby bezpiecznie i wygodnie spędziły wakacje oraz powróciły szczęśliwe i zdrowe do szkół. Organizujemy to jako podsumowanie w gminie, która jest w fazie rozwojowej, ma dużo atrakcji i jest w stanie się zaprezentować. Gmina Mstów słynie z sadownictwa i działalności na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dając możliwość wakacyjnego  wypoczynku dla dzieci z naszego województwa – powiedział wojewoda.

Wśród stoisk promujących bezpieczne wakacje była m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na czele z dyrektorem oddziału regionalnego w Częstochowie Piotrem Doboszem, który przyznaje, że wakacje są okresem wzmożonej liczby wypadków wśród dzieci na gospodarstwach rolnych.

– W tym okresie zdarzeń potencjalnie wypadkowych dla dzieci jest najwięcej. Dzieci na terenach wiejskich w odróżnieniu od swoich rówieśników w mieście przebywają całą dobę w warsztatach pracy, czyli na gospodarstwie rolnym swoich rodziców. Wobec braku zajęć szkolnych połączonych ze wzmożoną pracą na roli oferujemy dzieciom rodziców ubezpieczonych w KRUSie letni wypoczynek – przyznał Piotr Dobosz.

Mówiąc o bezpieczeństwie, na festynie nie mogło zabraknąć także służb mundurowych z Częstochowy i okolic.

– Policja bardzo chętnie włącza się we wszelkie akcje profilaktyczne i edukacyjne. Na mstowskim rynku byli policjanci z wydziału prewencji, ruchu drogowego, także na motorach oraz policjanci z komisariatu w Kłomnicach. Przede wszystkim dbamy o to, żeby uświadamiać osoby korzystające z dróg, jak powinny to robić, aby było bezpiecznie. Rozmawiamy również o tym, co to jest handel ludźmi, bo taki problem też występuje. Kolejnym poruszanym przez nas tematem jest bezpieczne korzystanie z wody – mówiła Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Wśród służb była także straż pożarna. Strażak Eugeniusz Cierpiałowski mówił o działaniach prewencyjnych prowadzonych na co dzień dla najmłodszych.

– Jako strażacy staramy się przeprowadzać rozmowy z dziećmi w szkołach, organizujemy pokazy, aby uświadamiać im, co mogą a czego nie. Ponadto udostępniamy swój lokal w OSP dla dzieci, aby pokazać i uczyć ich rzemiosła strażackiego.

Na imprezie obecni byli także m.in. przedstawiciele Centrum Powiadamiania Ratunkowego Numeru 112 oraz Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej z Katowic.

BNO

Skip to content