Muzyka jak żywa – III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu

Trzy koncerty w ramach III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej to tegoroczna propozycja, jakiej można doświadczyć w barokowym Kościele Świętej Trójcy w Koniecpolu. W niedzielę, 22 września miał miejsce drugi z trzech spotkań wokalno-instrumentalnych, w którym tradycyjnie wystąpił duet.

– Na każdym koncercie występuje organista, który gra swoje utwory solowo oraz solista. W niedzielę wystąpiła Dominika Zamara, sopranistka współpracująca z wieloma teatrami operowymi w Polsce i we Włoszech. Na organach grała Zuzanna Bator – mówił pomysłodawca imprezy Tadeusz Barylski, dyrektor artystyczny festiwalu w Koniecpolu.

To skład niedzielnego koncertu. W sierpniowej odsłonie dominowali zabrzańscy muzycy. Jako organista wystąpił Waldemar Krawiec, głosem był z kolei tenor, Łukasz Nowak. Koncert organowy byłby niczym bez tego instrumentu. Ten, w Kościele Świętej Trójcy w Koniecpolu jest jednym z najstarszych instrumentów w Polsce i pochodzi z połowy XVII wieku.

– Organy są o 20 starsze od organów św. Andrzeja w Olkuszu. Stanowią pełny barok i piękny, subtelny dźwięk. Jest to nasza radość i dziedzictwo kulturowe nie tylko naszej parafii, ale i ojczyzny. Dobór miejsca do zorganizowania festiwalu nie jest przypadkowy ze względu na jakość i dźwięk tych organów. Nasza świątynia jest wyjątkowo akustyczna i każdy śpiewający i grający tutaj, chciałby w tym miejscu wykonać swój koncert lub przedstawienie – zdradził ks. Paweł Wojtynek, proboszcz parafii.

Finałowy koncert 20 października. Wystąpi w nim zabrzański chór pod dyrekcją Adama Kujawy oraz (w roli organisty) Jarosław Wróblewski, prodziekan Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

BNO