Fot. youtube.com/mykanews

W placówkach oświatowych na terenie Gminy Mykanów wprowadzono obostrzenia związane z możliwością kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. Liczba osób objętych kwarantanną sięga pięciuset.

Władze samorządowe rozważają więc wprowadzenie kolejnych ograniczeń także w innych dziedzinach życia społecznego. Obostrzenia dotknęły już kilku lokalnych placówek oświatowych.

– W związku ze stwierdzonym przypadkiem koronawirusa u jednej z nauczycielek (nieszczęśliwie złożyło się, że pracowała ona w kilku szkołach – w Borownie, Broniszewie i w przedszkolu w Kuźnicy Kiedrzyńskiej) placówki te zostały zamknięte. W przypadku przedszkola dzieci przebywają w domach, a uczniowie ze wszystkich klas szkoły w Broniszewie przeszli na nauczanie zdalne. W Borownie, klasy od IV do VII oraz dowożone dzieci z piątkowej świetlicy, również przebywają w domach. Rodzice tych dzieci będą skierowane na kwarantanne. Jest to decyzja ustna, ale czekamy na pisemne potwierdzenie z sanepidu. Przewidujemy kwarantanne do północy z sobotę na niedzielę. Rodzice powinni obserwować zdrowie swoich dzieci, a o każdym przypadku pogorszenia się zdrowia – zawiadomić sanepid – mówił Dariusz Pomada, wójt Gminy Mykanów.

Artur Rybaniec, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie, potwierdza informację o tym, że jeden z nauczycieli otrzymał pozytywny wynik na obecność COVID-19.

– Nauczycielka miała kontakt z uczniami klas od IV do VII, które teraz udadzą się na naukę zdalną. Dzieci, z którymi kobieta miała kontakt na świetlicy, również będą uczyć się z domów – powiedział dyrektor.

Zdalne nauczanie, do którego trzeba wrócić po wakacyjnej przerwie, nie jest nowością ani dla uczniów, ani kadry pedagogicznej. Zdaniem gminnych władz miniony rok szkolny udowodnił, że placówki oświatowe z terenu gminy stanęły na wysokości zadania i potrafią stawić wyzwaniu czoła. Wygląda na to, że z możliwością powrotu do szkoły za pośrednictwem internetu trzeba liczyć się w każdej chwili, dopóki pandemia nie odpuści.

– W jednej z klas dziecko ma pozytywny wynik. Czekamy na decyzję sanepidu. Rodzice zostali już zawiadomieni i prawdopodobnie także zostaną objęci kwarantanną. Jeśli ktoś przebywał z osobą chorą przez ponad 15 min w odległości poniżej dwóch metrów, będzie objęty odizolowaniem. Listy z takimi osobami zostały już przekazane do sanepidu. Kwarantanna jest szeroka, co oznacza, że wszyscy domownicy dziecka, które miało potencjalny kontakt z chorą osobą, będą objęci kwarantanną, tj. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, itp. – zakomunikował wójt gminy Mykanów.

Liczba osób z terenu Gminy Mykanów, które potencjalnie mogły mieć kontakt z osobami zakażonymi wirusem COVID-19 jest spora, dlatego w najbliższych dniach samorządowcy będą zmuszeni podejmować decyzje odnośnie wprowadzenia obostrzeń sanitarnych dotyczących funkcjonowania nie tylko szkół, ale i innych dziedzin życia. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

– Prosimy mieszkańców o przestrzeganie reżimu sanitarnego, stosowanie maseczek i odpowiednich odległości. Prawdopodobnie od poniedziałku zamkniemy urząd dla interesantów. Przyjmować będziemy tylko przy biurze podawczym na dole budynku – dodał Dariusz Pomada.

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa w całym kraju jest dynamiczna. O tym, jak zmieniać się będzie ona w Gminie Mykanów, informacje znajdziecie m.in. na portalu mykanews.pl.

BNO

Skip to content