Myszków zaprasza na Bieg Tropem Wilczym

Z okazji obchodzonego 1 marca Dnia Żołnierzy Wyklętych, poświęconego polskiemu podziemiu antykomunistycznemu, które po II Wojnie światowej nie złożyło broni, Stowarzyszenie Aktywna Jura organizuje w Myszkowie doroczny Bieg Tropem Wilczym. Wydarzenie honorowym patronatem objęła europoseł Jadwiga Wiśniewska.

„Wilcze biegi” wrosły w tradycję obchodzenia Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tegoroczna edycja biegu w Myszkowie odbędzie się w niedzielę 6 marca. Do udziału w wydarzeniu zaprasza europoseł Jadwiga Wiśniewska:

Co roku organizuję Bieg Wilczym Tropem – 1963 metry i do tego biegu również w tym roku bardzo serdecznie zapraszam. Pobiegnijmy „wilczym tropem” tym razem w niedzielę 6 marca. Startujemy na „Dotyku Jury” w Myszkowie. Nie ważne jak szybko ten dystans się przebiegnie – można przejść, można przespacerować.

Bieg Tropem Wilczym w Myszkowie (2020) | Fot. Archiwum Radia Fiat

Bieg Tropem Wilczym zwyczajowo odbywa się na dystansie 1963 metrów. Liczba ta nawiązuje do roku, w którym po 24 latach działalności konspiracyjnej zastrzelony został ostatni żołnierz wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”. Rok 1963 uważa się za symboliczny koniec tzw. „drugiej konspiracji”. Jadwiga Wiśniewska organizuje i patronuje myszkowskim Biegom Tropem Wilczym od samego początku. Jak sama stwierdza, wokół organizacji tego wydarzenia buduje się sztafeta pokoleń:

Kiedyś organizowałam ten bieg z najbliższymi przyjaciółmi i współpracownikami. Obecnie ta organizacja biegu się rozrasta. Stowarzyszenie Aktywna Jura podjęło się współorganizacją tego biegu i teraz razem to robimy. Budujemy sztafetę pokoleń – po nas muszą przyjść ci, którzy muszą pamiętać i tą pałeczkę pamięci wezmą w swoje dłonie.

Odniesienia Żołnierzy Wyklętych do wilków mają swoje źródło w poezji Zbigniewa Herberta, który zadedykował wiersz „Wilki” właśnie żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Dwa pierwsze wersety „Wilków” – „Ponieważ żyli prawem wilka, Historia o nich głucho milczy” – ilustrują zapomnienie, na jakie Wyklęci zostali skazani przez powojennych historyków. W dawnych czasach wilki kojarzone były ze złymi mocami i śmiercią. Gdy mieszkańcy wsi zobaczyli wilka, ścigali go tak długo, aż udało im się go złapać i zabić. To właśnie było „prawo wilka”, które Zbigniew Herbert odniósł do partyzantów, ściganych przez komunistyczne służby.

Bieg Tropem Wilczym swoim medialnym patronatem objęło Radio Fiat i portal Częstochowskie24. Wydarzenie odbędzie się w pierwszą niedzielę marca. Start spod obiektu „Dotyk Jury” został zaplanowany na godz. 12:00.

Skip to content