Nawałnice i wichury – prognoza pogody dla Częstochowy

W czwartek 21 października, województwo Śląskie zaatakowała potężna nawałnica. Jej efektami były połamane drzewa, przerwy w dostawach energii czy zalane drogi i domy. Lokalne podtopienia oraz bardzo silny wiatr sprawiły, że tylko jednego popołudnia śląscy strażacy interweniowali ponad sto trzydzieści razy, z czego najczęściej w Częstochowie. Na szczęście, zdaniem meteorologów, apogeum złej pogody jest już za nami.

Szczegółową prognozę pogody na najbliższy tydzień dla regionu częstochowskiego prezentuje synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron: – Najsilniejsze porywy wiatru dla mieszkańców Częstochowy są już przeszłością. Najbliższy weekend stoi pod znakiem słonecznej pogody z małą ilością zachmurzenia. Wiatr nie powinien przekroczyć 60 km/h. W następny tydzień czeka nas ochłodzenie, możliwe przymrozki w nocy, lecz nadal nie powinniśmy się spodziewać żadnych wichur w tej części Polski. Oczywiście, to że takie nawałnice jeszcze się pojawią, jest niemalże pewne, jednak najbliższy tydzień będzie spokojny. Możemy spodziewać się jesiennej aury.

Naukowcy zaznaczają, że jest to prognoza pogody jedynie na najbliższy tydzień. Potężne wichury, być może niebezpieczniejsze niż czwartkowa nawałnica, zdaniem synoptyków będą z pewnością pojawiać się jeszcze tej jesieni. Z tego powodu częstochowscy strażacy apelują o rozsądek i podjęcie działań zapobiegawczych. Jak mówi zastępca naczelnika Wydziału Operacyjnego częstochowskiej straży pożarnej, starszy kapitan Marcin Pudło, profilaktyka może nie tylko zmniejszyć ilość pracy funkcjonariuszy straży, ale uratować komuś życie: – Żeby nam pomóc wystarczy rzeczy, które trzymamy na parapetach, balkonach czy terasach zwyczajnie schować czy to do domu, czy do garażu, żeby mocny, porywisty wiatr ich kolokwialnie mówiąc nie porwał. Jeżeli pojawiają się alerty nie opuszczać domu, nie podejmować pracy na zewnątrz, szczególnie na wysokości. Wchodzimy teraz w okres nawałnic, dlatego nauczeni doświadczeniem lat poprzednich powinniśmy wziąć odpowiedzialność także za zdrowie innych ludzi.

Zapytany na tę ewentualność, kapitan Marcin Pudło wypowiedział się bardzo pozytywnie o zachowaniu częstochowian, którzy w większości wykazują odpowiedzialność, nie tylko za swoje mienie czy życie. Jednak najlepszą ochroną przed nieprzewidywalną pogodą jest posiadanie sprawdzonych informacji. Dlatego zachęcamy do sprawdzania prognozy pogody na bieżąco.

Skip to content