Fot. Adam Jakubczak

Droga Krajowa nr 91 to alternatywa dla ruchliwej i obecnie remontowanej tzw. Gierkówki. Remont wspomnianej autostrady obciążył w ostatnim czasie 91-kę, głównie przez transport samochodów ciężarowych. Z tego powodu, aby zapewnić płynność i zwiększyć bezpieczeństwo Drogi Krajowej, postanowiono wybudować cztery drogowe sygnalizacje świetne w Kłomnicach i Witkowicach.

Drogi alternatywne autostrad i tras szybkiego ruchu są równie ważne, gdyż zapewniają równomierne rozłożenie ruchu na polskich drogach.

– Kwestia alternatywności w stosunku do przebudowywanej autostrady A1 wyszczególnia ten odcinek w całej sieci dróg krajowych w województwie śląskim. Mamy dwie autostrady – A1 oraz A4 i każda z nich posiada drogi alternatywne. Odcinek DK91 jest alternatywną w stosunku do A1 i przebiega przez mocno zurbanizowane tereny i wymaga podejmowania szczególnych działań w kwestii bezpieczeństwa – mówił podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej Kamil Bułakowski, Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Obecna na konferencji prasowej poseł Lidia Burzyńska zaznacza, że tzw. stara trasa pomiędzy Łodzią a Częstochową ciągnie się wzdłuż wielu miejscowości i gęstych zabudowań, co dodatkowo podnosi ryzyko niebezpieczeństwa na tym odcinku drogi:

– Ruch na 91 jest bardzo duży. Wzdłuż gminy Kłomnice droga ta przebiega w ciągu zwartej zabudowy, gdzie znajdują się zarówno szkoły, kościół, cmentarz oraz wszelkie mniejsze jak i większe sklepy. Niedbanie o bezpieczeństwo oraz policyjne statystyki wskazywały, że należało coś z tym tematem zrobić – mówiła poseł Lidia Burzyńska.

Małgorzata Nalewajka, sołtys i radna Kłomnic również podkreśla, że bezpieczeństwo to słowo, którego od dawna brakowało na drogach gminy.

– Niezmiernie się cieszymy, że doczekaliśmy się tych świateł. Przyznaję, że było naprawdę niebezpiecznie przejechać czy przejść tę ulicę w godzinach szczytu. Jeśli coś wydarzyło się na A1, ruch tutaj był naprawdę duży – przyznała sołtys gminy Kłomnice.

Drogowe sygnalizacje świetlne powstały w Kłomnicach na skrzyżowaniu DK91 z ul. Sądową i ul. Zdrowską oraz w Witkowicach z ul. Główną. Wzbudzane sygnalizacje świetlne w rejonie przejść dla pieszych postawiono natomiast w Kłomnicach na skrzyżowaniu z ul. Księżą i ul. Bartkowicką oraz na skrzyżowaniu z ul. Ogrodową.

BNO

Skip to content