Nowy mural w Gminie Poraj

W Gminie Poraj powstał mural, podkreślający walory turystyczne gminy. Przedstawia on żaglówki płynące po tafli jeziora. Nowa atrakcja już cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Od niedawna mural, powstały na ścianie starego budynku „Polonii Poraj”, cieszy oczy mieszkańców i przyjezdnych. Jest to pierwsze takie malowidło w Poraju, a jego wykonanie zostało dofinansowane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu oraz Gminę Poraj. Mural jest dziełem plastyków z grupy „KOLOR”, która działa przy Gminnym Ośrodku Kultury im. Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

O powstanie muralu zapytaliśmy dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Magdalenę Ryziuk-Wilk:

-Mural jest jedną z części projekty “Artystycznie, twórczo, razem” i projekt ten był dofinansowany z Centrum Inicjatyw Lokalnych. Pierwsza część tego projektu, polegała na warsztatach z ceramiki dla dzieci i dorosłych. Później drugą częścią był plener malarski. Trzecia część projektu, to właśnie powstanie muralu.

-Plenery Malarskie się u nas już odbywały, ale jako że grupa “KOLOR” w tym roku obchodzi piętnastolecie swojej działalności, stworzyliśmy właśnie taki projekt, który uzyskał dofinansowanie. Część pieniędzy dołożył GOK w Poraju, a część poszła z fundacji CIL.

Zapytaliśmy również o to, czy więcej takich inicjatyw będzie prowadzonych w gminie Poraj i okolicy

-Mamy jeszcze w zamiarze wykonanie innych murali, jesteśmy po wstępnych rozmowach odnośnie lokalizacji następnych murali, bo chcemy żeby te murale się tutaj pojawiały, żeby było ich więcej. Akurat gmina Poraj kojarzy się z zalewem, to chcemy ten zalew przedstawiać malarsko. Mamy wielu fajnych artystów lokalnych i trzeba ten potencjał wykorzystywać.

Nie pozostało nam nic innego, jak tylko czekać, aż w okolicy pojawią się nowe prace.

Skip to content