O lasy musimy dbać wszyscy – Katarzyna Szostak w Poranku Radia Fiat

Nadleśnictwo Złoty Potok to jedno z największych, a bezsprzecznie najpiękniejszych nadleśnictw leżących w obszarze zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Bliskość m.in. Częstochowy powoduje, że lasy Nadleśnictwa Złoty Potok są chętnie odwiedzane przez wielu miłośników przyrody. – Żeby lasy były zdrowe i spacery po nich sprawiały nam przyjemność trzeba o nie odpowiednio dbać – mówiła w Poranku Radia Fiat Katarzyna Szostak, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Złoty Potok.
Szczególnie dużo pracy leśnicy mają w okresie wczesnej wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie. Trzeba wtedy dokonywać intensywnych prac leśnych, zwłaszcza w drzewostanie – mówi Katarzyna Szostak:
– Mamy dosyć dużo pracy na wiosnę. Natura się budzi, my myślimy w tym momencie o odnowieniach lasu, odnowieniach sztucznych lub odnowieniach naturalnych. Mamy w tym roku, ze względu na rujkę chrabąszcza majowego, około 220 hektarów do odnowienia. Chrabąszcz to jest taki szkodnik, który w tym momencie planuję złożyć jajka do gruntu i będzie się rozwijał, a jego poczwarka, czyli pędrak, będzie nam szkodził. Tak naprawdę tym drzewkom, które wsadzimy do gruntu. Będzie potrzebował ich korzonków, żeby rosnąć i się rozwijać, będzie to po prostu zjadał. Leśnicy to przewidują i właśnie w tych momentach, kiedy on będzie miał rujkę więcej, niż w przyszłych latach. Jeśli chodzi o takie planowane odnowienia lasu, to w tym momencie mamy takie powierzchnie wycięte i po dwóch, trzech latach mamy obowiązek je odnowić. I to raczej robimy odnowieniem sztucznym, czyli nasadzeniami właśnie z sadzonek. A jeśli chodzi o naturalne, no to wtedy liczymy na nasiona.
Teraz, kiedy przyroda zaczyna rozkwitać, spacery czy przejażdżki rowerowe po lesie mogą być znakomitą formą relaksu i wypoczynku. Należy jednak zachować pewne podstawowe zasady „leśnego savoir-vivre”, które pozwolą na miłe i przyjemne spędzenie czasu:
– Serdecznie zachęcam do korzystania z naszych lasów. One są przepiękne, są tu piękne krajobrazy. Ale róbmy to rozważnie tak, żeby nie niszczyć naszej natury. Dlatego starajmy się zachowywać ciszę, obserwujmy raczej tą naturę, niż zrywajmy np. te nasze piękne przylaszczki, które teraz będą kwitnąć. Zróbmy sobie zdjęcie jeśli chcemy mieć z tego pamiątkę. Jeśli państwo się wybierają do lasu, pobierzmy sobie taką aplikację “Bank danych o lasach”. Jest tam zawartych wiele cennych informacji, np. czy to miejsce gdzie się wybieramy nie jest rezerwatem przyrody. My na naszym terenie w nadleśnictwie mamy aż 8 rezerwatów przyrody i tam mamy inne ograniczenia. Tam tylko i wyłącznie poruszamy się po ścieżkach wyznaczonych po szlakach turystycznych czy ścieżkach rowerowych i nie mamy możliwości zejść ze szlaku. Jeśli idziemy z pieskiem, to bardzo prosimy – po pierwsze, zawsze piesek musi być na smyczy żeby nie zaginął, nie uciekł, po drugie, żeby mnie płoszył zwierzyny leśnej.
Leśnicy często powtarzają, że lasy są naszym dobrem wspólnym i wszyscy musimy o nie dbać. Istotne jest również uczenie młodego pokolenia co można, a czego nie można robić w lasach. Dzięki temu będziemy się nimi cieszyć przez wiele lat.

 

Skip to content