Jak co roku śląskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchamia bezpłatną infolinię 987. Dzwoniąc pod ten numer potrzebujący będą mogli uzyskać pomoc m.in. w zakresie noclegu i wyżywienia. Specjalna infolinia będzie funkcjonować całodobowo, przez siedem dni w tygodniu. Infolinia będzie działać na terenie całego województwa śląskiego.
Jak informuje rzecznik Wojewody Śląskiego Alina Kucharzewska, tego typu inicjatywa pomaga uratować życie ludziom bezdomnym, zwłaszcza że pogoda staje się coraz bardziej ekstremalna i nieprzewidywalna: – Większość zgłoszeń dotyczy uzyskania informacji na temat adresu noclegowni lub ogrzewalni. Dzwoniący to najczęściej osoby bezdomne, bezpośrednio zainteresowane pomocą. Ale kontaktują się również osoby postronne dzwoniące na prośbę bezdomnego. Telefonują mieszańcy, którzy chcą zgłosić przypadki nocowania przez osoby bezdomne na klatkach schodowych, na ławkach w parku czy w altanach ogrodowych. Informacje takie przekazujemy do policji bądź straży miejskiej, która udaje się na miejsce zgłoszenia.
– Po liczbie zgłoszeń możemy wywnioskować, iż infolinia jest potrzebna i spełnia swe zadanie. W ostatnim sezonie zimowym nasi operatorzy odebrali 383 zgłoszenia. Mniej więcej tyle samo sygnałów było w ostatnich trzech latach. Na początku uruchomienia tego numeru, czyli w 2010 roku, takich telefonów było 198 – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Śląski program infolinii nie jest jedynym pomysłem na pomoc osobom potrzebującym. Ponadto w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” edycja 2021 na realizację projektów wsparcie uzyskało dziewięć podmiotów na łączną kwotę 1,2 mln zł. Jak mówił dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Chroszcz, to wsparcie finansowe – pozwoliło na przeprowadzenie drobnych remontów, doposażenie placówek, zakup opału, żywności, odzieży, pościeli, środków leczniczych i innych, umożliwiając przygotowanie się do wzmożonej organizacji schronienia w sezonie zimowym.
Jednak przede wszystkim liczy się zaangażowanie zwykłych ludzi. Dlatego apelujemy o odpowiedzialność. Gdy zauważymy bezdomnego koczującego na zewnątrz nie przechodźmy obojętnie, a poinformujmy odpowiednie służby.