Olsztyn chce przywrócenia praw miejskich

Fot. Radio Fiat

Od 7 grudnia organizowane są konsultacje z mieszkańcami podczęstochowskiego Olsztyna, którzy mogą wypowiedzieć się na temat możliwości przywrócenia praw miejskich gminie Olsztyn. Konsultacje potrwają do 15 stycznia 2021 roku.

Kiedyś Olsztyn był miastem królewskim. Król Zygmunt Stary rezydował tam w czasie pielgrzymek na Jasną Górę. W herbie Olsztyna figurują również insygnia królewskie. Więcej o historii miasta Olsztyn mówi radny gminy i nauczyciel historii Marek Romański:

Olsztyn uzyskał prawa miejskie w 1488 roku. Prawa miejskie Olsztynowi nadał król Kazimierz Jagielończyk. Później związany z Olsztynem był król Zygmunt Stary, który jako starosta olsztyński nadał miastu herb. Prawa miejskie zostały odebrane Olsztynowi w 1870 roku przez cara Rosji.

Dzisiaj Olsztyn spełnia wszystkie kryteria obowiązujące przy nadawaniu lub przywracaniu praw miejskich, dlatego postanowiono podjąć takie działania. Jednak procedura ta wymaga nie tylko decyzji władz gminy, ale także stanowiska mieszkańców. Jak powiedział wójt gminy Olsztyn, Tomasz Kucharski jest to bardzo ważna sprawa:

Układ urbanistyczny Olkusza wskazuje na to, że był on miastem. Mamy rynek i odchodzące od niego ulice, miejscowość jest praktycznie w całości skanalizowana oraz mało kto w Olsztynie trudni się rolnictwem.

Wyniki konsultacji zostaną podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej Urzędu Gminy w Olsztynie.

KP